Paskelbta  Bir 17, 2020

ŠIUPYLIŲ KAIMUI – 440

,,Šiupylius ilgus metus laikė atitvėrusios nuo šviesesnio pasaulio dvaro valdos, tankūs baugūs miškai ir tvirta neįveikiama siena klampių prietarų. Pačiuose Šipyliuose toli aplink gyveno, rodėsi, tylūs ir sėslūs žmonės, kaip akmenys, kurių čia buvo pilnos dirvos, įaugusių giliai žemėje. Sunkiai dirbo artojai, mediniais arkliais ardami savo rėžius, per ankstyvai susimetę į nugaras… Sąžiningai jie, vargani, davė dievui, kas dievo: mokėjo už mišias, laidotuves, krikštynas, kryžių pašventinimus ir Kalėdas kalėdojant bažnyčiai. Statė kryžius ir koplytėles savo kiemuose, prie kelių ir kapinėse…“, – tai šiupyliečio rašytojo Augustinas Griciaus atsiminimai apie Šiupylius.
1580 m. istorijos šaltiniuose minimas Šiupylių kaimas [1].
Šiupyliai – kaimas Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje, Gruzdžių seniūnijoje, 6 km į vakarus nuo Gruzdžių.  2012 m. buvo 370 gyventojų, o 2019 m. duomenimis – apie 300.
Šiupylių kaime gimė, gyveno ir kūrė daug žymių žmonių: knygnešys Augustinas Baranauskas (1861–1923),  rašytojas Augustinas Gricius (1899–1989), mokytojas, karininkas Kazys Kaupis (1903–1936), prelatas, lietuvių katalikų sielovados Vokietijoje vadovas, kunigas Antanas Bunga (1919–2001).
Šiupylių mokykloje mokėsi, vėliau kolūkyje dirbo zootechnikė, agr.  mokslų dr., Lietuvos ir Akmenės rajono savivaldybės politinė veikėja  Eugenija Meškienė (1945–2008).
1924 metais  pastatyta medinė Šv. Aloyzo bažnyčia su varpine, kurioje vargonininkavo knygnešys, tautosakininkas Matas Slančiauskas, chorvedys, pedagogas Antanas Šarkauskas, kunigavo vienas žymiausių XX a. pokario disidentų ir kovotojų už tikinčiųjų teises Juozas Zdebskis.
2020 metų birželio 13 dieną Šiupyliuose, sodyboje „Pelėdų sala“, vyko Antaninių šventė, skirta Šiupylių vietovės paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 440-osioms metinėms (1580).
Šventę organizavo Šiupylių kaimo bendruomenė ir ūkininkas Vitoldas Norkus su šeima. Iš ryto vyko krepšinio ir tinklinio varžybos, žaidimai vaikams. Krepšinio 3×3 nugalėtojais tapo vietinė „Pelėdžiukų“ komanda, tinklinio – Šiaulių „Šiauliai“. Prasidėjus koncertinei programai, po Gruzdžių seniūnės Nijolės  Bagdonavičienės sveikinimo susirinkusiems, buvo pagerbtas vienintelis šventėje dalyvavęs Antanas.
Šventinę nuotaiką kūrė: Kuršėnų muzikos mokyklos Gruzdžių padalinio auklėtiniai, šeimyninis sūnaus Aisčio ir mamos Živilės Žvirblių duetas, kraštietė Beatričė Liutkutė, grupės „Bordo“ ir „Brandus“, atlikėja Irma Jurgelevičiūtė.
Lygudų medžiotojų būrelis šventės dalyvius vaišino medžiotojų sriuba.
Renginio partneris – Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras. Renginį rėmė ūkininkas Vitoldas Norkus ir  Šiupylių žemės ūkio bendrovė. Lėšas Šiupylių kaimo bendruomenės projektui „Antaninių šventė, skirta Šiupylių 440 jubiliejui“ skyrė Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.
Šventė organizuota laikantis karantino reikalavimų ir rekomendacijų.

Salvinija Šeškauskienė,
Šiupylių bibliotekos bibliotekininkė;

Asta Lengvenienė,
Šiupylių kaimo bendruomenės pirmininkė

Šaltinis: [1] Visuotinė Lietuvių enciklopedija. – Vilnius, 2013. – T. XXIII, p. 217.

 

 

Kategorijos Naujienos
Pasidalinti įrašu
  • 465
POPIETĖ „PRISIMINIMAI IŠLIEKA GYVI…“ KAIRIUOSE
BIBLIOTEKA TĘSIA ŽAIDIMO „PETANKĖ“ PAMOKAS PO ATVIRU DANGUMI

Nėra komentarų