Paskelbta  Rgp 16, 2019

JEFF VANDERMEER. SUNAIKINIMAS

Sunaikinimas / Jeff VanderMeer. – [2019]. – 205, [2] p. UDK: 821.111(73)-312.9.

Jeff VanderMeer proza lyginama su Henry David Thoreau, Jorge Luis Borgeso ir Franzo Kafkos kūriniais. Jo romane „Sunaikinimas“ pasakojama apie paslapčių gaubiamą Sritį X. Ką joje ras ten siunčiama dvyliktoji ekspedicija?

Niekas nežino kaip atsirado Sritis X – mirtinai pavojinga teritorija, kurioje vyksta nepaaiškinami dalykai. Teritorija, kuri nuo likusio žemyno atskirta nematoma riba. Į šią teritoriją slapta vyriausybinė organizacija siunčia ekspedicijas. Vieną po kitos. Ir, dažniausiai, jos negrįžta. Arba grįžta neatpažįstamai pasikeitę.

Pirmieji tyrinėtojai rado ten rojų, antroji ekspedicija baigėsi masine savižudybe, treti išžudė vieni kitus… vienuoliktosios ekspedicijos nariai grįžo visiškai išsekę. Aišku viena – už nematomos ribos mums įprasti dėsniai negalioja. Kas yra Sritis X? Į šį klausimą vis dar neatsakyta.

Dvyliktąjį kartą į Sritį X siunčiamos keturios moterys – antropologė, biologė, psichologė ir kartografė. Jos turi sudaryti vietovės žemėlapį ir aprašyti tenykštę aplinką. Mokslininkės perspėjamos saugotis paslaptingo užkrato, be to, jos privalo prižiūrėti viena kitą. Tačiau Srityje X sutiktos gyvybės formos nežinomos jokiai mokslinei klasifikacijai, o sudaryti žemėlapį ne taip paprasta. Kaip susiklostys šios ekspedicijos likimas?

Tai ne tik mokslinės fantastikos kūrinys, bet ir siaubo romanas, kurio siužeto pagrindas – netolimos ateities pranašystė. Jis provokuoja, verčia susimąstyti apie planetą, jos ekosistemą ir žmogaus santykį su kitomis gyvybės formomis.

Knygos autorius Jeff VanderMeer teigia, kad šiandien vis aiškiau, jog distopinių romanų įvykiai nėra „kažkur ten“. Priešingai – panašu, kad mes jau ilgą laiką gyvename netikrų naujienų, visuotinės kontrolės, radikalių judėjimų ir klimato kaitos distopijoje. Rašytojas teigia didžiausią dėmesį skiriantis būtent klimatui, nes jo kaita neatsiejama nuo socialinio teisingumo, politikos ir ekonomikos. Jo ginklas šiame kare – plunksna, o romanas „Sunaikinimas“ – pirmasis jo bandymas prabilti apie šias problemas literatūrine kalba.

Parengta pagal: https://www.patogupirkti.lt/knyga/sunaikinimas.html

Kategorijos Anotacijos
Pasidalinti įrašu
  • 629
KATIE KHAN. SULAIKYTI ŽVAIGŽDES
DAVID HERBERT LAWRENCE. SŪNŪS IR MEILUŽIAI

Nėra komentarų