Paskelbta  Rgs 22, 2016

RIMVYDAS PETRAUSKAS. GALIA IR TRADICIJA

Galia ir tradicija : Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminių istorijos / Rimvydas Petrauskas. – Vilnius : “Baltų lankų” leidyba, [2016] ([Silakrogs] : PNB Print Ltd). – 318, [1] p. : iliustr., faks., portr. ; 24 cm. – Bibliogr. sk. gale ir išnašose. – Asmenvardžių r-klė: p. 307-318. – Tiražas 2000 egz. (papild.). – ISBN 978-9955-23-886-7 (įr.)

Knygoje pasakojama, kaip atsiranda ir išnyksta, kaip prisimenamos ir užmirštamos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės diduomenės giminės. Kiekvienas skyrius – tai ir atskiros giminės istorija, ir su ja susijusio Lietuvos istorijos aspekto aptarimas. Didikai dominavo Lietuvoje iki naujųjų laikų: ėjo aukščiausias pareigas, atstovavo valdovui vietos visuomenėje ir užsienyje, steigė bažnyčias ir miestelius, užsakinėjo meno kūrinius, kai kada ir patys kurdavo. Jie išsiskyrė visose istorinio laiko dimensijose: apie šlovingą praeitį bylojo aukšta kilmė, dabartyje saistė luomo vertos garbingos elgsenos, gyvensenos principai, į ateitį krypo ilgalaikio bažnytinio ir pasaulietinio atminimo, pripažinimo lūkesčiai. Didiko realybė pirmiausia buvo giminės realybė – individualus gyvenimas tarp tėvų palikimo ir palikuonių paveldo. Giminių istorijoje vis svarbesnis darėsi pasakojimas apie giminės praeitį – genealogija, surašyta kronikose, pavaizduota paveiksluose, schemose ar jungtiniuose herbuose.
Istoriniame pasakojime apie kiekvieną giminę iš skirtingų perspektyvų atsikartoja tie patys tapsmo – iškilimo – atminimo chronologiniai tarpsniai. Pagrindinės temos – politinė ir visuomeninė galia ir ją įprasminanti atmintis. Kilmingos giminės savivoka reikšdavosi visų pirma per tradiciją – kilmę ir priklausymą „namams“, suprantamiems tiek kaip tėvonijų visuma, tiek kaip žmonių – gyvų ir mirusių giminaičių – bendrija.

„Rimvydas Petrauskas parašė knygą, neturinčią precedento šiuolaikinėje Lietuvos istoriografijoje. Joje Lietuvos didikų chorui leidžiama pratrūkti visais įmanomais balsais, susipinančiais į reto grožio simfoniją. Tardamas, kad tai labai įdomi knyga, praskleidžiu tik mažą dalį tiesos, o kas liko – kviečiu sau atrasti geranoriškai smalsų Skaitytoją.“
(Darius Baronas)

Rimvydas Petrauskas

Rimvydas Petrauskas  – (g. 1972 m. spalio 21 d.) istorikas medievistas, Vilniaus universiteto profesorius. Tyrinėja XIII-XVI a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės ir politinę istoriją.

Petrauskas R. Galia-ir-tradicija

 

Kategorijos Naujos Knygos
Pasidalinti įrašu
  • 1,769
LITERATŪRINĖ POPIETĖ „LAIKO UPĖS SLENKSČIAI“
BAZILIONIŲ BIBLIOTEKOS MAŽIEJI LANKYTOJAI PIEŠĖ TAIKOS SIMBOLIUS

Nėra komentarų