Paskelbta  Spa 25, 2018

RETAS ĮVYKIS – IŠLEISTAS ATVIRUKŲ BLOKNOTAS ,,LIETUVA – MANO ATVIRUKE“

2018 m. spalio 23 d. Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekoje vyko Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos išleisto atvirukų bloknoto ,,Lietuva – mano atviruke“ pristatymas bei rengto atvirukų konkurso prizininkų apdovanojimas. Tokio politinio-meninio atvirukų bloknoto, kaip ir pavienių atvirukų leidyba dabar yra reta, nors prieš šimtą metų jie buvo labai populiarūs. Dabar jų leidyba nyksta ir atvirukas tampa spaudos paveldo objektu: juos nurungia už paštą kur kas operatyvesnis komunikacijos būdas – elektroninis atvirukas. Tuomet jų ir įvairovė (pagal žanrą, medžiagą ar spaudos būdą), ir tiražai buvo didžiausi, o ir paštas iš to laimėjo, nes atvirlaiškio persiuntimas buvo pigesnis nei laiško. Šiuo leidiniu biblioteka norėjo priminti šį ne itin seną, bet jau nykstantį spaudos žanrą, tuomet, prieš šimtmetį, buvusį populiarų 10–12 išplėšiamų teminių atvirukų bloknotų tipą, įrištą varžtais, kaip pastarasis, ar tiesiog kabėmis. Be to, kaip leidinio pratarmėje teigia šio konkurso ir leidinio iniciatorius Almantas Šlivinskas, visi šie tikslai tampa dar aktualesni emigracijos fone, kaip siekis sužadinti gęstantį tautinį patriotizmą ir ypač mažą politinių atvirukų dalį rinkoje. Rengiant leidybos projektą buvo akcentuotas noras bloknotus padalinti kaimo bibliotekų skaitytojams, kad šie juos įduotų ar paštu išsiųstų savo artimiesiems, apsistojusiems užsienyje, o šie, piešiniuose pajutę Lietuvos spalvų dvelksmą, išplėštų atviruką ir pasiųstų dar kažkam…
Leidinio pristatymo šventę pradėjo Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gruzdžių Augustino Griciaus struktūrinio teritorinio padalinio vyresnioji bibliotekininkė Jurgita Jasiškytė Vlado Mozuriūno eilėraščiu ,,Parašyk tu man paprastą laišką…“. Bloknoto ,,Lietuva – mano atviruke“ sudarytojas, filokartijos tyrinėtojas, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos l. e. p. direktorės pavaduotojas Almantas Šlivinskas papasakojo apie atviruko raidą nuo jo įteisinimo 1869 m. iki dabartinių laikų, jų įvairovę, taip pat paties atvirukų konkurso idėją – paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir norą sužadinti patriotiškumo ir pilietiškumo jausmus tautoje.
Šventėje dalyvavusi atvirukų konkurso vertinimo komisijos narė dailininkė Lolita Putramentienė-Braza supažindino su vertinimo kriterijais ir atviruko kūrimo technikos sunkumais, o leidinio maketo autorius, spaustuvės ,,Titnagas“ vyr. dizaineris Linas Janonis papasakojo apie atvirukų leidybos (popieriaus, spaudos būdų) ypatumus, paminėjo ypatingą bloknoto viršelio pavadinimo šriftą – jis sukurtas pagal rašysenos stilių, užfiksuotą Liudo Mažylio rastame Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo Akte.
Konkursui iš viso buvo pateikta 112 darbų. Iš jų leidybai atrinkta 10 geriausių, tarp kurių net šeši iš Gruzdžių miestelio. Jiems įteiktos Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Ingridos Klupšaitės padėkos ir dovanos – Ievai Užkuraitytei, Inesai Vainauskienei, Saulei Tarasevičiūte, Audronei Pikelei, Gintarei Baranauskaite, Gabijai Buzytei. Specialiu prizu apdovanota ir Gruzdžių gimnazijos dailės mokytoja Vita Baranauskienė, aktyviai plėtojanti meninį ugdymą.
Politinių-meno atvirukų sukūrimo konkursą ir bloknoto leidybą finansavo Šiaulių rajono savivaldybė.
Padėkas leidinio iniciatoriams perteikė Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Vitolda Dovidauskienė. Šventinę nuotaiką savo smagiomis dainomis suteikė vyrų kapela ,,Lygiadienis“ (vadovas Rimantas Mickevičius).
Po šventės vyko atviruko kūrimo edukacinis užsiėmimas, kurio metu buvo galima pasigaminti sveikinimo atviruką. Jį vedė Gruzdžių gimnazijos dailės mokytoja Vita Baranauskienė.

 

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

Fotografijos Lionginos Šufinskienės

 

Kategorijos Naujienos
Pasidalinti įrašu
  • 1,010
FILMŲ IR DISKUSIJŲ VAKARAS KURŠĖNŲ VYTAUTO VITKAUSKO BIBLIOTEKOS VAIKŲ LITERATŪROS SKYRIUJE
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „SAPNŲ GAUDYKLĖS“ AUKŠTELKĖS BIBLIOTEKOJE

Nėra komentarų