Paskelbta  Gru 08, 2017

RANKŠLUOSČIAI: LIETUVIŲ LIAUDIES TEKSTILĖ

Rankšluosčiai : lietuvių liaudies tekstilė : katalogas / katalogo sudarytoja [ir tekstų autorė] Dalia Bernotaitė-Beliauskienė. – Vilnius : Lietuvos dailės muziejus, 2016 (Vilnius : BALTO print). – 462, [2] p. : iliustr. ; 29 cm. – Santr. angl.. – Bibliogr. išnašose. – Vietovardžių r-klė: p. 452-457. – Tiražas 500 egz.. – ISBN 978-609-426-091-9 (įr.)

Scan0004

Rankšluosčiai laikomi vienas gražiausių lietuvių baltųjų audinių. Jie ne tik džiugina akį savo raštų ir puošybos įvairove, bet ir rodo begalinį lietuvių moterų darbštumą, išmonę, grožio pajautimą. Rankšluosčiai Lietuvoje nuo seno buvo įprastas dalykas – ir dainose apdainuojami, ir minimi prieš kelis šimtus metų apie Lietuvą rašiusių autorių darbuose. Dovanodami rankšluosčius, lietuviai pagerbdavo svečius ar atsidėkodavo už gerus darbus. Audimo būdai ir raštai buvo perduodami iš kartos į kartą ir kartu kuriami nauji. Raštų puošybos simbolikoje tyrinėtojai įžvelgia per šimtmečius sukauptą tautos išmintį. Ypatingą lietuvių požiūrį į rankšluosčius atspindi tai, kad juos kabindavo garbingiausioje pirkios vietoje. Tamsokiems XIX a. trobesiams puošnus rankšluostis suteikdavo šviesos ir jaukumo.

Dalia Bernotaitė-Bieliauskienė

Lietuvos dailės muziejaus Liaudies meno skyriuje saugoma įspūdinga rankšluosčių kolekcija – šiandien ji jau perkopė 1000 vnt. Nuo pat skyriaus gyvavimo pradžios, daugiau nei per septyniasdešimt metų buvo sukaupta tai, kas sugulė į kelių šimtų puslapių leidinį. Pirmieji rankšluosčiai į rinkinius pateko 1946 m. taigi simboliška ir katalogo išleidimo data – 2016-ieji. Leidinio idėja brendo jau senokai – skatino noras parodyti dalelę gausaus Lietuvos dailės muziejaus liaudies tekstilės rinkinio ir pradėti iki šiol mažai gvildentos temos, svarbios mūsų tautiniam tapatumui pažinti, tyrimus.

Katalogo sudarytoja ir tekstų autorė Dalia Bernotaitė-Beliauskienė.

Scan0003

 

 

 

 

 

Kn Ranksluosčiai - Kopija

Kn Ranksluosčiai

Kn Ranksluosčiai 2

Kn Ranksluosčiai 3

Iliustracijos iš leidinio „Rankšluosčiai : lietuvių liaudies tekstilė

 

 

 

Kategorijos Albumai. Bibliografijos naujienos. Retos knygos.
Pasidalinti įrašu
  • 2,049
INFORMACINIŲ IR KOMUNIKACINIŲ TECHNOLOGIJŲ PAŽINIMO SAVAITĖ GRUZDŽIŲ AUGUSTINO GRICIAUS BIBLIOTEKOJE
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠIMTMETIS: DARBAI IR ŽMONĖS: ŠIAULIŲ RAJONO KRAŠTOTYROS DARBŲ KATALOGAS

Nėra komentarų