Lietuvos bibliotekininkus vienijančios organizacijos – Lietuvos bibliotekininkų draugija, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, parengė bendrą pranešimą apie bibliotekų padėtį pandemijos sąlygomis. Pranešimas išsiųstas šalies vadovams, Lietuvos Respublikos kultūros ministrui Mindaugui Kvietkauskui, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentui Mindaugui Sinkevičiui.
Kviečiame ir jus susipažinti su pranešimu.
„Šalies bibliotekinės asociacijos atkreipia jūsų dėmesį ir informuoja, kad Lietuvoje, kaip ir daugelyje šalių, dėl pasaulį užklupusios pandemijos bibliotekos buvo uždarytos fiziniams lankytojams ir ėmė teikti paslaugas nuotoliniu būdu. Operatyviai ir lanksčiai reaguodamos į nepaprastąsias sąlygas, Lietuvos bibliotekos iš karto per savo tinklus ėmė skelbti patikimą informaciją apie COVID-19 situaciją šalyje ir pasaulyje, aktualią sveikatos apsaugos srities informaciją. Laikinų apribojimų sąlygomis bibliotekos kūrybingai ir išradingai perėjo į naująją realybę – teikė aktualias nuotolines paslaugas: nuorodas į Lietuvos ir pasaulio elektronines bibliotekas ir elektroninių šaltinių portalus, kūrė ir skleidė įvairų skaitmeninį turinį (virtualius gidus po bibliotekas, kraštotyrinę informaciją, kitų kultūros kūrėjų sukurto turinio – spektaklių, koncertų – pakartotinio demonstravimo, žaidimų ir galvosūkių). Per bibliotekų Facebook ir Youtube paskyras vyko įvairūs renginiai – nuo pasakų skaitymo vaikams, biblioterapijos pokalbių iki užsienio kalbų mokymo, įvairios tematikos paskaitų.
Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka karantino laikotarpiu taip pat dirbo kūrybiškai. Kūrė video reportažus vaikams, įrašinėjo garsinius skaitymus, rengė virtualias parodas, viktorinas, pateikė įdomius bibliotekininkų pristatymus. Taip pat prisidėjo prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir viešųjų bibliotekų iniciatyvos 3D spausdintuvais kurti apsauginius veido skydelius ir juos dovanoti sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams
Bibliotekos įrodė, kad jos operatyviai ir lanksčiai reaguoja į staigius pokyčius. Gerosios bibliotekų patirties, įgytos COVID-19 krizės metu, nereikėtų iššvaistyti, todėl bibliotekos analizuos ir apibendrins savo veiklos nepaprastoje situacijoje rezultatus, kurie neabejotinai bus naudingi kitų krizių sąlygomis. Bibliotekų veikla turėtų būti stiprinama, išlaikant pasiteisinusius modelius ir modeliuojama naujai, atsižvelgiant į naujosios realybės – bekontaktės visuomenės, besilaikančios saugaus atstumo – poreikius.
Bibliotekų sektoriaus veikla turi stiprią socialinę misiją ir yra orientuota į socialiai jautrias visuomenės grupes. Ilgus metus bibliotekų finansavimo politika buvo siejama vien su kultūros ir švietimo sritimis. Bendruomenės bibliotekos, „trečiosios vietos“ scenarijus reikalauja inovatyvių sprendimų. Bibliotekų veiklos perorientavimas į labiau informacinę ir socialinę funkciją – kultūrinė integracija, socialinė įtrauktis, technologinės naujovės ir tvarus vystymasis – reikštų bibliotekų svarbos bendruomenėms suvokimą. Taip pat bibliotekas reikėtų suvokti ir kaip svarbią kultūros ekosistemos dalį, per kurią galėtų būti pakartotinai skleidžiami kitų kultūros institucijų sukurti produktai – virtualūs muziejų turai, gidai, koncertai, teatrų spektakliai ir kt.
Lietuvos bibliotekinė bendruomenė labai vertina tai, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė šalies viešosioms bibliotekoms skyrė 1,7 mln. € knygų įsigijimui. Visgi KNYGOS, galimybė jas skaityti, yra pagrindinė bibliotekos misija, o būtent galimybės pasiskolinti knygų, labiausiai pasigedo skaitytojai karantino metu.
Bibliotekos yra būtina šalies vystymosi struktūros dalis, socialinės sanglaudos politikos komponentas. Per bibliotekų sektorių, naudojantis ir tradiciniais veiklos būdais, ir naujais veiklos modeliais, pasiekiami pažeidžiami ir vieniši asmenys. Skaitmeninė atskirtis gali būti mažinama, stiprinant bibliotekų tikslinėms kategorijoms skirtus skaitmeninio raštingumo mokymus, skatinant daugialypės terpės technologijų naudojimą. Taip pat itin svarbus bibliotekų dalyvavimas mokslinių tyrimų ir projektinėse veiklose.
Parengta pagal LBD informaciją
Nėra komentarų