Paskelbta  Geg 28, 2019

PARODOS „MANO MAMOS SKARELĖ“ PRISTATYMAS GILAIČIUOSE

Prisimenu savo vaikystę, kai pravėrusi savo močiutės ąžuolinės komodos stalčių skaičiuodavau ir atsargiai liesdavau močiutės skareles, kurios buvo nepaprastai kruopščiai ir pedantiškai sudėtos, o kai kurios, dažniau dėvimos, buvo paklotos ant ąžuolinio stalo, po linine staltiese, kad nereikėtų dažnai lyginti. Tos skarelės iš vaikystės taip ir liko atmintyje; gėlėtos, taškuotos, margintos įvairiais raštais, kaip ir  močiutės gyvenimo istorija ( iš asmeninio prisiminimo dienoraščio).
Gilaičių bibliotekoje 2019 m. gegužės 25 dieną, Kaimynų šventės metu buvo pristatyta paroda „Mano mamos skarelė“. Parodai skareles paskolino net 18 moterų iš Gilaičių, Sauginių, Aukštelkės.  Skarelės ne šiaip sau buvo eksponuojamos su pateikėjų vardais ir pavardėmis, o prieš tai – kruopščiai užrašomos jų neįtikėtinos istorijos. Bibliotekos savanoris Augustas Jasiūnas neskaičiuodamas savo laiko, tas istorijas kompiuteriu užrašė, suredagavo ir net pristatė šventės dalyviams. Padėkota ir Violetai Laurutienei, išsamiai pristačiusiai skarelių istorijos vingius, Reginai Krikštanavičienei geranoriškai prisidėjusiai prie akcijos, ieškant paprastų- nepaprastų skarelių ir jų istorijų.
Šventės metu nominuotos trys skarelės. Originaliausios skarelės šeimininke pripažinta Grasilda Ravinienė iš Sauginių. Grasildos mama skarelę nunėrė prieš 75 metus tremtyje. Skarelė iki šiol labai branginama ir labai saugoma. Nominacija „Gražiausios skarelės istorija“ atiteko gilaitiškei Vijolei Mockienei ir jos mamai Zofijai Matjošaitienei. Šių moterų skarelės pakerėjo visus savo įdomia istorija. Zofijai Matjošaitienei gėlėtas skareles atsiuntė iš Amerikos jau mirusi teta, dukters Vijolės Mockienės krikštynų proga. Vieną skarelę padovanojo ir Vijolės mamai. Unikalu tai, kad beveik 50 metų skarelės nė kiek nepasikeitė, neišbluko ir atrodo kaip vakar įsigytos. O „Skarelių skarelė“ nominacija suteikta Juzefos  Kaušienės iš Sauginių skarelei. Ši moteris savo mamos skarą saugo kaip šeimos relikviją iki šios dienos. Juzefa tiksliai nepamena kiek austai, su tautiniais elementais skarai metų, bet spėja, kad ji įsigyta prieš antrąjį pasaulinį karą.  „Su šia skara net per didžiuosius žiemos šalčius nesušalsi“ tikino garbingo amžiaus moteris. Visoms moterims, paskolinusioms parodai skarutes – įteiktos atminties dovanėlės.

Rita Bielskienė,
Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė

Nuotraukos Reginos Krikštanavičienės

 

Kategorijos Naujienos
Pasidalinti įrašu
  • 840
EDUKACIJA „3D GĖLIŲ PUOKŠTĖ TĖČIUI“ DRĄSUČIUOSE
KURŠĖNŲ VYTAUTO VITKAUSKO BIBLIOTEKA SIŪLO IR SKELBIA: BIRŽELIS NETRADICINIŲ PAMOKŲ MĖNUO BIBLIOTEKOJE!

Nėra komentarų