Paskelbta  Gru 13, 2017

NEPRIKLAUSOMŲ VALSTYBIŲ – LIETUVOS IR LATVIJOS – KŪRĖJAI MINTAUJOS GIMNAZIJOJE

atkurtailietuvai100-horizontalus-logo-tamsus-spalvotas-rgb_(1)

Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje = Neatkarīgo valstu – Lietuvas un Latvijas – veidotāji Jelgavas ġimnāzijā : parodos knyga / sudarytojos Virginija Šiukščienė, Birutė Lukošiūtė. – Šiauliai : Šiaulių „Aušros“ muziejus, 2016. – 141, [3] p. : iliustr.. – Tiražas 700 egz.. – ISBN 978-9986-766-56-8

Knygoje pristatoma tarptautinė paroda „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“, 2016 m. lapkričio 16 d. — 2017 m. sausio 25 d. eksponuota G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejuje, 2017 m. vasario 16 d. — balandžio 30 d. — Šiaulių „Aušros“ muziejuje.

Tarptautinė paroda ir parodos knyga „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“ įprasmina abiejų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – atkūrimo 100-mečius, įsilieja į šiems jubiliejams skirtus renginius abiejose šalyse ir prisideda prie abiejų tautų istorinės atminties kūrimo.

GIMNAZIJA MINTAUJOS

jelgava (2)Artėjantys dviejų kaimyninių šalių – Lietuvos ir Latvijos – Nepriklausomybės 100-mečio jubiliejai paskatino atkreipti dėmesį į išskirtinę švietimo instituciją – Mintaujos (dabar Jelgava, Latvija) gimnaziją, kurioje mokėsi būsimi Latvijos Respublikos Prezidentai Janis Čakstė (1859–1927) ir Albertas Kviesis (1881–1944), Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona (1874–1944), Ministrai Pirmininkai Mykolas Sleževičius (1882–1939), Vytautas Petrulis (1890–1942), Juozas Tūbelis (1882–1939), Vladas Mironas (1880–1953), gausus būrys abiejų šalių politikos, ekonomikos, mokslo, kultūros ir meno atstovų, darbu ir kūryba prisidėjusių prie abiejų šalių suklestėjimo. Šiaulių „Aušros“ muziejaus paroda_ch._frenkelio_viloje._fot._e._tamosiunas_1direktoriaus R. Balzos ir G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejaus direktorės G. Grasės bendru sutarimu Šiaulių „Aušros“ muziejus inicijavo projektą, kurio tikslas – remiantis Lietuvos ir Latvijos atminties institucijų ištekliais surengti parodą ir, pasitelkus muziejines priemones, papasakoti vienos švietimo institucijos – Mintaujos gimnazijos – istoriją, pristatyti joje besimokiusių abiejų tautų atstovų veiklą, likimus, atskleisti Lietuvos ir Latvijos kelią į Nepriklausomybę, perteikti nepriklausomų valstybių istorijos fragmentus. Parodos koncepcija grindžiama dvipusiškumu – vienodai dėmesio skiriama abiejų tautų atstovams, kurie mokėsi Mintaujos gimnazijoje ir prisidėjo prie nepriklausomų valstybių kūrimo, abiejų valstybių Nepriklausomybės paskelbimo faktams, abiejų šalių valstybingumo raidai. Parodos eksponatai, muziejinės vertybės, archyvinė medžiaga surinkti iš 29 Latvijos ir Lietuvos atminties institucijų ir 7 privačių archyvų ir kolekcijų.

Projekto rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Šiaulių miesto savivaldybė. Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus, partneriai – G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejus, asociacija „Baltų centras“.
Parodos knyga buvo pristatyta 2017 m. Vilniaus knygų mugėje.

(Pagal: https://www.lnb.lt/naujienos/2214-birzelio-1-d-tarptautines-parodos-nepriklausomu-valstybiu-lietuvos-ir-latvijos-kurejai-mintaujos-gimnazijoje-atidarymas-ir-parodos-knygos-pristatymas)

KN Mintauja gimn 3

Sveikinimas iš Mintaujos. Gimnazija.  Atvirukas, XIX a. pab. – XX a. pr.

2017 metais Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos antrąkart organizuotame Gražiausios 2016 metų knygos konkurse dalyvavo Šiaulių ir Telšių apskričių leidėjai.  Buvo renkamos ne tik gražiausia, bet ir skaitytojams labiausiai patikusi („Širdžių knyga“), taip pat gražiausiai iliustruota ir geriausiai sumaketuota knygos bei geriausiu spaustuvės darbu laikoma knyga.

Pagrindinis konkurso reikalavimas – knyga turėjo būti išleista 2016 metais ir glaudžiai susijusi su minėtomis teritorijomis: autoriaus, sudarytojo, dailininko, dizainerio ar techninio redaktoriaus gyvenamąja vieta, turiniu ir pan. Konkursui pateiktos 28 knygos. Knygas teikė ne tik leidyklos, bet ir muziejai, spaustuvės, knygų autoriai. Keturios knygos neatitiko konkurso reikalavimų, todėl nebuvo vertinamos. Viena knyga konkuravo tik dėl „Širdžių knygos“ nominacijos.

KN Mintauja gimn 2

Mintaujos geležinkelio stotis . Iš Lietuvos traukiniu Mintaują buvo galima pasiekti nuo Mažeikių. Atvirukas, XX a. pr.

Konkurso vertinimo komisijos sprendimu, Gražiausios knygos vardas šiemet atiteko Šiaulių „Aušros“ muziejui už knygą „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“. Šiaulietės Monikos Domeikienės knyga vaikams „Kitoks pasaulis arba mergaitė, kuri buvo laiminga“ bibliotekos lankytojų išrinkta „Širdžių knyga“.

(Pagal: http://savb.lt/lt/renginys/isrinkta-graziausia-2016-metu-knyga/)

 

 

 

Kategorijos Albumai. Bibliografijos naujienos. Retos knygos.
Pasidalinti įrašu
  • 1,443
SUSITIKIMAS SU PROFESORIUMI LIUDU MAŽYLIU
VARPUTĖNŲ BIBLIOTEKOJE SVEIKATINIMO PASKAITA „BENDRAS KRAUJO APYTAKOS SUTRIKIMAS“

Nėra komentarų