Paskelbta  Gru 10, 2018

NAUJI PROJEKTAI, KEIČIANTYS POŽIŪRĮ Į BIBLIOTEKĄ

Nuo seno vyrauja nuomonė, kad biblioteka – tai tik knygų saugykla, kuri tik išduoda ir priima perskaitytas knygas. Ir tik aktyvūs, dažnai čia besilankantys žmonės pastebi, jog dabartinė viešoji biblioteka koja kojon žengia su naujausiomis technologijomis ir inovatyviomis paslaugomis, tačiau iškyla kita problema – su jomis nebespėja visuomenė, taip ir nepakeitusi nuomonės apie šią kultūros įstaigą. Dabartinis bibliotekininkas – ir pedagogas, ir psichologas, ir informacinių technologijų specialistas, privalantis tokių žinių pamokyti kitus. Jis atlieka netgi daugiau funkcijų, nei numatyta jo pareigybėse, nes dirba ne vien bibliotekos erdvėje – jis turi telkti ir burti bendruomenę aplink save, kad tenkintų jos poreikius. Šiuolaikiniame pasaulyje bendras paslaugas žmonės kuria kartu, taigi ir biblioteka yra ne tik informacijos įstaiga pati dėl savęs, bet ir laisvalaikio, užimtumo centras dėl kitų žmonių.
Jau seniai pastebima tendencija, ypač rajonuose – didėjantis vyresnių, ligotų ir vienišų žmonių skaičius dėl visuomenės senėjimo, gimstamumo mažėjimo ir didėjančios emigracijos. Pokalbiuose su šio amžiaus grupės lankytojais išaiškėjo, kad daugybę žmonių kamuoja įvairios sveikatos problemos: kraujo spaudimo, širdies, cukrinio diabeto ligos ir psichologinės problemos: vienatvės depresija, stresas, nuovargis ir kitokie kūno bei dvasios negalavimai. Todėl, remdamasi Vakarų ir Skandinavijos šalyse paplitusia kaimo bibliotekų praktika, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka (ŠRSVB) 2018 m. įgyvendino du šios problematikos projektus. Pirmuoju – „Pasitikime kintantį pasaulį“ – stengėmės bent pusę (15) rajono bibliotekų, esančias vienuolikoje seniūnijų, aprūpinti ne tik informaciniais stendais sveikatos klausimais, bet ir kraujospūdžio bei glikemijos matavimo aparatais su diagnostiniais testais bei pirmos medicinos pagalbos rinkiniais. Kartu su partneriais bibliotekose pravestos medikų paskaitos apie šias sveikatos problemas, apie skubios pagalbos teikimą ir supažindinta, kaip naudotis naujomis priemonėmis pavojingų širdies-kraujagyslių ir cukrinio diabeto ligų kominių būsenų operatyviam išaiškinimui. Tikimasi, kad laiku diagnozuota gyvybei pavojinga būsena, arba diabetikui gresianti koma gali padėti susiorientuoti, kaip elgtis tokioje situacijoje. Šį projektą finansavo Šiaulių rajono savivaldybė.
Kitas projektas – „Pasiryžk pokyčiams“, finansuotas Lietuvos kultūros tarybos, kurį vykdė ŠRSVB Kužių biblioteka, skatino mokymąsi visą gyvenimą… (Projekto partneriai: Šiaulių rajono savivaldybė, Kužių seniūnija, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras). Jei yra sakoma, kad laimės poreikių piramidėje aukščiausia vieta atitenka bendravimui, bičiulystei, tai vienišam žmogui siekti laimės – psichologinės darnos tampa problema. Pastebėjome, kad vienišiems ypač dažnai reikalinga psichologų, psichoterapeutų pagalba, tik jie nesikreipia į juos, neturėdami ryžto, bijodami likti nesuprasti, įskaudinti. Projekto veiklomis siekėme Kužių miestelio ir aplinkinių vietovių senjorus, ypač vienišus, įtraukti į meno terapines ir savęs pažinimo veiklas, puoselėjant gerus tarpusavio santykius, atsikratant įvairių baimių ir stereotipų.
Siekiant atpažinti savo dvasines problemas ir išmokti ieškoti profesionalios pagalbos buvo organizuota išvyka į susikaupimo ir savęs pažinimo vietą – Japonišką sodą (Kretingos rajonas, Darbėnai). Išvykoje patirtos teigiamos emocijos, bendravimo, atradimo džiaugsmas, leido atsipalaiduoti ir pajusti harmoniją su gamta, savimi ir bendruomene. Po to Kužių bibliotekos darbuotojos Nijolė Viktoravičienė ir Rita Bielskienė surengė susitikimų-mokymų ciklą su psichologais, rašytojais, pozityvistais. Į paskaitą „Ar įmanoma nusipirkti laimę, ar įmanoma sudėlioti matematinę laimės formulę?“ buvo pakviesti psichologas dr. Andrius Kaluginas ir ekonomistas, finansininkas dr. Gitanas Nausėda. Knygų: ,,Nerimo akmuo“, ,,Raganų klubas“, ,,Ilgaamžiškumo paslaptys“ autorė, sveikatos temų žurnalistė Meilė Jančorienė atskleidė visaverčio, gyvastingo ir ilgo gyvenimo paslaptis. Tinklaraštininkė ir žurnalistė Nijolė Koskienė savo knygos „Špylkos ir šlepetės“ pristatyme akcentavo, kad jos sarkastiškas leidinys ne tik mažų kasdienybės apreiškimų knyga, bet ir naudingas tarpusavio santykių vadovas. Pakeliauti iliuzijos meno labirintais, priversdamas ne tik retoriškai paklausti „o kaip tai galima padaryti?“, bet ir patiems pamėginti atlikti vieną ar kitą triuką pakvietė Lietuvos iliuzionistų klubo garbės narys Jonas Ziemelis. Edukacinį ebru meno terapinį užsiėmimą vedė edukatorė Roberta Rasikienė. Ši terapija ugdo pasitikėjimą savimi, kūrybiškumą, dėmesio lavinimą, motyvaciją. Kūrybinių darbų paroda ,,Mano laimės spalvos“ sulaukė gausaus lankytojų būrio.|
Vienas iš sunkesnių relaksacijos pobūdžio uždavinių buvo inovatyvios multisensorinės erdvės įkūrimas Kužių bibliotekoje. Ši sensorinė aplinka suteikia asmenims pasitikėjimo ir atsipalaidavimo pojūtį. Burbuliuojančio vandens kolona ir žibintai vamzdžio pagrinde keisdami spalvas užtikrina vaizdinę, lytėjimo ir garsinę stimuliaciją. Masažinė relaksacinė kėdė su skirtingais masažo variantais mankština ir suteikia ramybę. Pasunkinta antklodė, priglundanti ir apgaubianti kaip stiprus apkabinimas, skirta tiems, kurie sunkiai atsipalaiduoja, jaučia nerimą dėl streso ar neurologinių sutrikimų. Šioje erdvėje dar yra specialus projektorius, sukuriantis raibuliuojančio žvaigždėto dangaus efektą, aromadifuzorius, natūraliai ir tyliai skleidžiantis eterinių aliejų aromatą, knygos, pritaikytos biblioterapiniam poveikiui. Muzikos terapijai, stimuliavimui per garsus ir vaizdus galime pasiūlyti klausytis relaksuojančių kompaktinių diskų arba pažiūrėti filmuką per TV. Lankytojai gali rinktis terapijos rūšis patys arba kartu su medikais parengtą pasiūlymo paketą. Bendruomenės nariai, dalyvavę šiame projekte, išmoko pažinti save, savo pojūčius, išreikšti susikaupusias mintis, emocijas, atrasti glūdintį vidinių jėgų ir sveikatos potencialą. Apie šias veiklas Šiaulių rajono savivaldybės Kužių seniūnijos seniūnė Jolanda Rudavičienė pasakė: „projekte dalyvaujančių gyventojų teigiamos emocijos, pažinimo ir atradimo džiaugsmas padeda jiems atsipalaiduoti ir pajusti harmoniją su gamta ir savimi, o bibliotekos pasiūlytos įvairios edukacinės ir terapinės priemonės ugdo jų pasitikėjimą, kūrybiškumą ir dėmesio lavinimą. Ypatingai džiugina naujiena mūsų seniūnijos gyventojams – bibliotekos erdvėje įkurta multisensorinė aplinka, kuri atpalaiduoja ir suteikia ramybę. Ši gyventojų poreikiams pritaikyta erdvė yra labai nestandartinė, tačiau labai reikalinga ir patraukli. O projektas naudingas ne tik vienišiems vyresniosios kartos gyventojams, bet ir nuolat skubančiam ir dirbančiam gyventojui, veržliam jaunimui, kurie būdami bibliotekoje turi papildomą galimybę atsipalaiduoti, patyrinėti savo pojūčius, pagerinti kvėpavimą ir savijautą“.
Ši bibliotekininkystės praktikoje inovatyvi paslauga, kurią pasiūlė Šiaulių rajono viešoji biblioteka – tai ir naujas iššūkis, ir pamoka kitiems bibliotekininkams, kad reikia ne stovėti vietoje, o keistis ir prisitaikyti prie senstančios kaimo bendruomenės poreikių.

Nijolė Viktoravičienė, Rita Bielskienė, Almantas Šlivinskas,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai

Projektą vykdo

 

 

 

 

KUŽIŲ BIBLIOTEKA

Projekto partneriai

 

 

 

 

 

 

Asociacija „Kužių bendruomenė“

Asociacija „Lukšių bendruomenė“

Asociacija „Gilaičių bendruomenė“

Asociacija „Noreikių bendruomenė“

 

Kategorijos Naujienos PROJEKTAI Svarbu
Pasidalinti įrašu
  • 1,352
ĮTEIKTA 17-OJI ŠIAULIŲ RAJONO METŲ KRAŠTOTYRININKO PREMIJA
„MUS VEŽĖ BELANGIAIS TRAUKINIAIS“. KURŠĖNŲ KRAŠTO TREMTINIŲ ATSIMINIMAI

Nėra komentarų