Paskelbta  Lap 08, 2016

KOLEKCIJOS MŪSŲ RAJONE: PELĖDOS SUTŪPĖ BUBIUOSE

“Kas per paukštis ta pelėda?
Gal dėl to, kad peles ėda?
Grobio tyko naktimis,
Mieliau miega dienomis.

Akys didelės, apvalios.
Plunksnų kuokštai lyg auselės.
Snapas trumpas, kaip kablys,
Stipriom kojom paukštis šis.”
(Jolanta Toločkaitė)

 

Išmintį ir aštrų protą simbolizuojantys paukščiai Audronei Bazarienei visuomet patiko. Moteris įsitikinusi, kad pelėdos – gražiausi paukščiai, o saulėgrąžos – gražiausios gėlės, todėl jų namuose jų gausu, tiesa, saulėgrąžos liko antrame plane, juk visko rinkti neįmanoma. Kada pradėjo kaupti kolekciją, tiksliai nežino: gal prieš dvylika ar penkiolika metų. „Močiutė, kai man buvo penkiolika metų, padovanojo rudą molinę pelėdą taupyklę. Su ja nesiskyriau studijuodama, pradėjusi savarankišką gyvenimą“, – pasakoja A. Bazarienė.

Vėliau nusipirko ženkliuką su pelėdos atvaizdu. Ilgainiui pelėdų namuose atsirado visas būrys. Tiesa, jų pernelyg nesimatė, nes viena tupėjo ant spintos, kita ant spintelės. Prieš trejus metus Audronė nusprendė savo pelėdas surikiuoti vienoje vietoje, bubiškis laivų modelių konstruktorius Vykintas Kaziūnas padarė specialias lentynėles. Kai į jas sudėliojo suvenyrus, draugai ir pažįstami pamatė įspūdingą kolekciją – daugiau nei du šimtus pelėdų. „Bepigu man pelėdas rinkti. Draugai nuolat parveža iš kelionių, ką įdomaus radę sendaikčių parduotuvėse“, – sako A. Bazarienė. Ji ir pati daug keliauja. Išvykų paukščiai patys brangiausi, nes primena aplankytas vietas ir įspūdžius. Puoštą Svarovskio kristalais įsigijo Mostare, puodelį su pelėdos atvaizdu pirko Vokietijoje, lauko žvakidę Lenkijoje. Pelėdos į lentyną sutūpė iš įvairiausių šalių: Austrijos, Prancūzijos, Las Palmo, Meksikos, Lenkijos, Švedijos, Latvijos, Airijos, Sicilijos…

Iš tikro, pelėdos karaliauja visuose namuose. Svetainėje ant lovos sudėtos pagalvėlės, virtuvėje sukabintos pašluostės, rankšluostėliai, sukabinti ant sienų paveikslai – viskas su pelėdų atvaizdu. Pelėdų kolekcija nuolat pildoma, todėl jų skaičius kaskart auga.

Kažkada Audronė ketino įsigyti gyvą pelėdą. Tačiau sumanymo atsisakė pabijojusi per didelės atsakomybės. „Tegul jos nevaržomos ūbauja miške. Namuose užteks ir suvenyrinių“ – įvardija pelėdų mylėtoja.

Įdomūs faktai apie pelėdas

  • Pelėdos poruojasi vienam kartui gyvenime.
  • Patelės kiek didesnės nei patinėliai.
  • Iš kitų paukščių išsiskiria didelėmis akimis.
  • Neturi uoslės ir skonio pojūčių.
  • Ausys nėra simetriškos, todėl pelėdų klausa labai gera.
  • Šie paukščiai negali judinti akių, todėl norėdami apsižvalgyti, turi pasukti galvą. Tai padaryti pelėdos gali 270 laipsnių į abi puses.
  • Didžiausia pelėda gali užaugti iki 75 cm, išskėstais sparnais siekia iki 2 m. Nykštukinė pelėda užauga iki 13 cm.
  • Pasaulyje yra apie 200 rūšių pelėdų, Lietuvoje gyvena 12.

Ką simbolizuoja pelėda?

  • Pelėdos dėl naktinio gyvenimo būdo dažniausiai laikomos blogio pranašėmis, o mitologijoje – velnio tarnaitėmis. Manyta, kad ūkaujanti pelėda pranašauja nelaimę ar net mirtį.
  • Magiškuose indėnų ritualuose pelėdos aukotos siekiant apsisaugoti nuo blogos akies.
  • Senovės Graikijoje pelėda buvo išminties deivės Atėnės paukštis. Perskridusi virš mūšiui besiruošiančios kariuomenės ji pranašaudavo pergalę.
  • Arabai manė, kad pelėdos yra blogio dvasios, naktimis grobiančios vaikus.
  • Indijoje pelėda buvo garbinama kaip išminties ir turto deivės Lakšmės simbolis. Indai tikėjo, kad šie paukščiai turi magiškų galių atsikratyti blogio.
Kategorijos Virtualios Parodos
Pasidalinti įrašu
  • 2,004
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „VELIAM, VELIAM VELTINUKUS“ KURŠĖNŲ VYTAUTO VITKAUSKO BIBLIOTEKOJE
GRUZDŽIŲ AUGUSTINO GRICIAUS BIBLIOTEKOJE EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI JAUNIMUI

Nėra komentarų