Kartu žygiavime ilgai,
Skubėjom – dirbom,
Bėgome per laiką.
Ne toks ir trumpas –
Padaryta daug
(Jonas Klimavičius)
Likimas taip lėmė, kad Kuršėnai gali didžiuotis išmintingais, žymiais ir garbingais šviesuoliais. Vienas jų – žodynininkas, habilituotas mokslų daktaras, profesorius, „Lietuvių kalbos žodyno“ rengėjas ir vyriausiasis redaktorius, tarminės leksikografijos pradininkas, dialektologas, akcentologas, Kuršėnų miesto garbės pilietis Vytautas Vitkauskas (1935–2012).
Zofija Babickienė knygoje „Atsiminimai apie Vytautą Vitkauską“ rašo: „Kodėl Vytauto Vitkausko gyvenimas yra didžiausia dovana mums? Pirmiausia dėl pilietinio sąmoningumo, didžiulio patriotizmo, visiško atsidavimo darbais, veiksmais ir mintimis Lietuvai. Svarbiausi dalykai Vytauto Vitkausko gyvenime buvo meilė gimtajai kalbai ir savo krašto žmonėms, ištikimybė pamatinėms dorovinėms vertybėms“.
Kuršėnai – Vytauto Vitkausko gimtoji ir amžinojo poilsio vieta, o miesto bibliotekai, kurioje jis skaitė visą gyvenimą, atostogaudamas gimtinėje, 2012 metais buvo suteiktas garbingas Vytauto Vitkausko vardas ir įrengta atminimo ekspozicija.
Pagerbdami savo kraštietį, prisimindami jo gyvenimo darbus, Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos ir Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyriaus bendruomenių nariai vasariškai karštą 2020 metų liepos 27 dieną susiruošė į dviračių žygį „Vytauto Vitkausko keliais ir keliukais“, skirtą profesoriaus 85-osioms gimimo metinėms. Prie kapo žygio dalyvių jau laukė Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, jos padėjėja Ada Grakauskienė, Lietuvos garbės kraštotyrininkė Sigita Lukienė, kalbininko brolis Algis Vitkauskas. Garbios viešnios visą gyvenimą bendravo su Vytautu Vitkausku, turėjo ką prisiminti ir papasakoti. Nusilenkę šviesiam mokslininko atminimui, žygio dalyviai: kas su dviračiais, kas su automobiliais, kas pėstute, aplankė mūsų Žodynų karaliaus gimtąsias vietas, keliavo jo išmintais takais, prisiminė jo nuveiktus darbus, linksmus vaikystės ir jaunystės nutikimus. Brolio Algio Vitkausko, kurio šeimoje kalbininkas rasdavo prieglobstį ir paguodą, autentiški pasakojimai visus nukėlė į senus ir artimus laikus, vasaros išvykas po Žemaitiją ir aplinkinius kaimus, žodžių rinkimų ekspedicijas, kasdieninį bendravimą.
Dviračių žygio dalyviai apsilankė Raimondo Baškio ir Rimos Baškienės sodyboje įkurtame „Medinukų muziejuje“. Jame – gausybė skulptūrų skulptūrėlių: angelų, velnių, politikų, šventųjų, mažų, didelių, išraiškingų. Maloniai priimti svetingų šeimininkų, renginio dalyviai išsiskyrė iki kito žygio, skirto lietuviškų kalendorių leidėjui, leksikologui, rašytojui, vertėjui Laurynui Ivinskiui.
Vida Ragauskienė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė
Nuotraukos: Ados Grakauskienės ir Almos Stugienės
Nėra komentarų