Paskelbta  Gru 04, 2018

GINKŪNUOSE PUOSELĖJAMA PAGARBA ISTORIJAI IR JŲ ŽMONĖMS

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka 2018 metais įgyvendina keturis Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių rajono savivaldybės finansuojamus projektus. Vienas jų – „Ginkūnų žemės šviesuolių Janulaičių gyvenimo ir darbų keliais“, prie kurio rėmimo dar prisidėjo ŽŪB „Ginkūnų paukštynas“ ir ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“.
Kiekvienam rūpi pažinti savo šeimos, gimtosios vietos ištakas, savo istorijos šaknis. Mūsų tautos istorijoje nesunkiai surasime daugybę šeimų, kurios buvo šviesių asmenybių nestokojančių dinastijų pradininkės. Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka tyrinėja tokias šeimas ir jų po pasaulį išbarstytą paveldą. Šiaulių priemiestis – Ginkūnų krašto žemė užaugino daug įžymių žmonių: visuomenės, politikos, kultūros ir meno, mokslo darbuotojų, palikusių ryškių pėdsakų mūsų tautos istorijoje: grafai Zubovai, Fledžinskai ir kt. Viena iš tokių – ūkininkų Motiejaus ir Agotos Janulaičių šeima, sulaukusi vienuolikos vaikų. Žymiausi iš jų, palikę didžiulį pėdsaką ne tik Šiaulių kraštui, bet ir Lietuvai – Augustinas, Julija ir Veronika. Julija (1880–1978) ir Veronika (1883–1971) Janulaitytės išgarsėjo kaip vienos pirmųjų lietuvių moterų gydytojų. Jų brolis profesorius Augustinas Janulaitis (1878–1950) – knygininkas, istorikas, publicistas, teisės mokslų daktaras, akademikas, politinis veikėjas. Jis dar besimokydamas Šiaulių gimnazijoje aktyviai įsitraukė į tautinį judėjimą, platino draudžiamąją lietuvišką spaudą. A. Janulaitis buvo atskiro istorinio archyvo kūrimo iniciatorius, sukaupė vertingą asmeninę biblioteką.
2018 m. gruodžio 1 d., šeštadienį, Ginkūnų biblioteka pakvietė į baigiamąjį šio projekto istorinį-meninį renginį „Janulaičių šeimos atminimo šviesoje“, skirtą šių Ginkūnų krašto šviesuolių atminčiai, kuris vyko partnerių – Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Ginkūnų filiale.
Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė pasveikino į vakarą gausiai susirinkusius ginkūniškius. Pradėdama renginį ji pažymėjo, kad pažintį su istorija pradedame nuo gimtinės slenksčio. Laiko tėkmės sustabdyti neįmanoma: keičiasi žmonės, visuomenė, atsiranda poreikis ir būtinybė dar kartą pasklaidyti praeities puslapius, naujai juos įvertinti ir pristatyti kitiems jau naujomis formomis, padiktuotomis to paties laiko. Itin svarbu laiko labirintais grįžti atgalios ir prisiminti talentingų, tautai bei jos kultūrai nusipelniusių žmonių, kokie buvo Janulaičiai, padovanotą kūrybinį bei humanistinį palikimą. Savo įdomiais prisiminimais apie šios šeimos-giminės žmones, dukras Janulaitytes istorijos vingiuose pasidalino Julijos Janulaitytės-Biliūnienės vaikaitė kultūros istorikė, docentė Ingė Lukšaitė .
Apie inteligentų Janulaičių šeimos ištakas Šiaulių rajone, sūnaus Augustino Janulaičio veiklą Šiauliuose ir šalyje išsamiai papasakojo Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Karinauskienė. Prisiminimais apie senelius dalinosi Augustino Janulaičio anūkas, Kauno Sugiharos namų-muziejaus direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Janulaitis, kito sūnaus – ūkininko Petro Janulaičio anūkė Danguolė Mosakienė. Po to galėjome pažiūrėti lietuvišką Romeo ir Džuljetos istoriją – Vilniaus „Solo“ teatro spektaklį „Jis ir ji“, sukurtą pagal rašytojo Jono Biliūno (1879–1907) ir jo žmonos Julijos Janulaitytės-Biliūnienės (1880–1978) laiškus ir kūrybą. J. Biliūno vaidmenį spektaklyje atliko aktorius Aleksas Kazanavičius, jo žmonos – aktorė Birutė Mar, grojo smuikininkas Sigitas Rubis. Po jautraus spektaklio ginkūniškiai plojo atsistoję… Juos pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algis Mačiulis, aktoriams ir pranešėjams įteiktos ginkūniškės floristės Neldos Šutaitės sukurtos dovanos ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos neseniai išleisti meno atvirukų bloknotai „Lietuva – mano atviruke“.
Siekiant įamžinti iškilios šeimos atminimą, Ginkūnų bibliotekoje įrengta nedidelė ekspozicija ir stendinė paroda „Ginkūnų krašto šviesuoliai Janulaičiai: jų gyvenimo ir darbų keliais“. Parodoje pateikta išsami informacija apie šią šeimą: eksponuojamos šeimos ir vaikų fotografijos, Julijos bei Veronikos Janulaityčių biografijos, Augustino Janulaičio rankraščiai, kuriuose užrašytos 1898–1900 m. Augustino Janulaičio rinktos Malavėnų krašto dainos ir mįslės, saugomos Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje; jam dedikuotos knygos ir straipsniai, saugomi Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje esančioje jo kolekcijoje ir kt.
Skatinant Ginkūnų bendruomenės pažintį su tos vietovės žymiais žmonėmis, dar šių metų balandžio 16 d. organizuota edukacinė-kultūrinė išvyka į Kauną, kur didesnę savo gyvenimo dalį praleido A. Janulaitis. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje, kuriame saugoma apie 14 000 A. Janulaičio asmeninės bibliotekos knygų, susipažinome su šia asmenybe, vertingu senų knygų palikimu, gautu apie 1965 m. Fonde yra ne tik jo paties išleistos, bet nemažai jam dovanotų knygų, daug dedikuotų, su autografais leidinių. Ten iš Augustino Janulaičio vaikaičio Ramūno Janulaičio išgirdome ir sužinojome įdomių faktų apie senelį, namą, kuriame nuo 1932 m. gyveno profesorius su šeima. Aplankėme Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus (K. Donelaičio g. 64) sodelyje esančią Knygnešių sienelę, kurioje įamžinta 100 labiausiai nusipelniusių knygnešių. 2-ojoje lentoje „Pasižymėję knygų skleidimo organizatoriai“ greta kitų pavardžių įrašyta: „Janulaitis Augustinas, studentas“.
Tikimės, kad šio projekto veiklos ne tik įprasmins šių Ginkūnų žemės šviesuolių atmintį, bet ir neleis pamiršti jų nuveiktų prasmingų darbų, jų kovos už lietuvišką žodį, spaudą ir jos platinimo, jų indėlio į šio Ginkūnų krašto tautosakos fiksavimą ir išsaugojimą ateities kartoms.

Rimvida Linauskienė, Almantas Šlivinskas,
Šiaulių rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos darbuotojai
Nuotr. Almanto Šlivinsko

 

Kategorijos Naujienos PROJEKTAI Svarbu
Pasidalinti įrašu
  • 1,035
ŠIUPYLIŲ BIBLIOTEKOJE – PARODA „MEDINUKAI“
BUBIUOSE VYKO EDUKACINIS RENGINYS „ŠVIESŪS ADVENTO VAKARAI“

Nėra komentarų