Paskelbta  Rgp 17, 2017

BALTIJOS KELIAS – Į MŪSŲ LAISVĘ

Baltijos kelias – į mūsų laisvę : [projekto “Baltijos kelias ir mūsų laisvė” leidinys] / Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija ; [redaktorė ir sudarytoja Gražina Paukštienė]. – Vilnius : [Savas takas ir Ko], 2016 (Vilnius : Standartų sp.). – 87, [1] p. : iliustr. ; 27 x 28 cm. – Tiražas 2000 egz.. – ISBN 978-609-8058-14-7 (įr.)

Rasos Morkūnaitės (12 m.) piešinys

Rasos Morkūnaitės (12 m.) piešinys

1989 m. rugpjūčio 23 d. trijų šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – žmonės stojo į Baltijos kelią. Nuo Gedimino pilies Vilniuje, per Rygą iki Talino septintą valandą vakare, ne tik rankomis, bet ir laisvės trokštančiomis širdimis, susijungė beveik dviejų milijonų žmonių grandinė. Ši diena įrodė mūsų stiprybę, susitelkimą ir laisvės siekį visam pasauliui, o svarbiausia – mums patiems. Jau tą dieną tapome laisvi ir nepriklausomi, neliko baimės, tik tikėjimas savo jėgomis ir pasitikėjimas vienas kitu.

Baltijos kelio akciją žymintys dokumentai 2009 m. įtraukti į tarptautinį UNESCO registrą „Pasaulio atmintis“ – jie bus išsaugoti… Tačiau kaip išsaugoti tą nuotaiką, stiprybės ir vienybės jausmą, kurį jutome stovėdami Baltijos kelyje?… Baltijos kelias – tai visų pirma dvasinė būsena, kurią pajuto kiekvienas, dalyvavęs šioje laisvės akcijoje. Šiandien Baltijos kelio patirtis ir išgyvenimai turi ypatingą vertę. Tai turtas, kurį turime perduoti jaunajai kartai. Tam, kad moksleiviai patirtų stovėjusiųjų Baltijos kelyje nuotaikas ir išgyvenimus, taptų beveik prieš tris dešimtmečius vykusios akcijos metraštininkais, buvo sumanytas projektas „Baltijos kelias ir mūsų laisvė“.
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos vykdyto projekto esminė ašis – bendravimas tarp kartų, įspūddžių, nuotaikų, atsiminimų apie Baltijos kelią perteikimas jaunimui kuris rinko, užrašė, vaizdavo piešiniuose. […] Jaunieji projekto dalyviai pajuto ir perteikė piešiniuose ne tik mūsų, bet visų trijų Baltijos tautų vienybės idėją. Baltijos kelias žmonių rankomis susijungė į 650 km ilgio gyvą grandinę nuo Gedimino bokšto iki pat Talino Tompea pilies bokšto.
Moksleivių surinkti ir šiame leidinyje skelbiami Baltijos kelio dalyvių prisiminimai verčia mus vėl ir vėl išgyventi to meto nepakartojamus įspūdžius ir nuotaikas, o jaunąją kartą pajusti tai, kas vadovėliuose neparašyta.

AUDRONĖ KASPERAVIČIENĖ, Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos direktorė

Scan0006Ši knyga – Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos projekto „Baltijos kelias ir mūsų laisvė“ dalis.
Knygoje – moksleivių surinkti ir užrašyti Baltijos kelio dalyvių prisiminimai, jų pačių mintys ir siekiai. O šalia jaunųjų autorių piešiniai, vaizduojantys įsimintiną 1989 m. rugpjūčio 23-iąją, nuotaikingi ir šviesūs, kupini spalvų ir dvasinio pakylėjimo, kurį visi jutome Sąjūdžio laikais. Ranka rankon į mūsų laisvę… Dalį jų sudėjome į knygą.
Tikimės, kad sklaidydami puslapius pajusite tą kartų vienybės dvasią, kuri mus jungė viso projekto metu.
2018 m. minėsime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Tikimės, kad ši knyga leis pajusti, kokia svarbi mūsų istorija ir valstybė jaunajai kartai.

Iš knygos „ŽODIS SKAITYTOJUI“.

 

Kategorijos Naujos Knygos
Pasidalinti įrašu
  • 3,008
KAKĖS MAKĖS IR BORUŽĖLĖS ŠĖLIONĖS KURŠĖNŲ LOPŠELYJE-DARŽELYJE „NYKŠTUKAS“
VERBŪNŲ BIBLIOTEKOJE VEIKIA GRUZDŽIŲ VAIKŲ SOCIALIZACIJOS CENTRO AUKLĖTOJOS RITOS GAIDAMAVIČIŪTĖS KOLEKCIJOS ,,GAIDŽIAI GIEDORIAI“ PARODA

Nėra komentarų