Užgavėnės – žiemos šventė, kurios paskirtis – išvyti žiemą, prisišaukti pavasarį. Labiausiai Užgavėnės, ypač Žemaitijoje, garsėja persirengėliais, dažniausiai Užgavėnių ubagais ar žydais vadinami. Šie persirengėliai daug kur panašūs į tuos, kurie po kaimus vaikšto Saulėgrįžos švenčių ciklo metu. XX a. pabaigoje Užgavėnės daugelyje Lietuvos regionų, išskyrus Žemaitiją, buvo primirštos, tačiau apie 1985-uosius – 1990-uosius metus jos vėl buvo atgaivintos. Žemaičių Užgavėnių tradicijas perėmė ir kiti regionai, šią šventę labai pamėgo Vilniaus, Kauno krašte.
Balys Buračas knygoje „Lietuvos kaimo papročiai“ (Vilnius, „Mintis“, 1993, p. 171) rašo: „Per šventes buvo rengiamos iškilmingos vaikštynės, kuriose, keršus jaučius pasikinkę, vežiojo kažkokią baidyklę arba maumą, lydimą daugybės palydovų, apsirengusių keistomis baisybėmis ir giedančių, muzikai pritariant, ypatingas giesmes. Ko gero, iš tų baidyklių palaipsniui atsirado Morė (Kotrė), kiti Užgavėnių persirengėliai“.
Tam, kad pasiruoštumėme Užgavėnių šventei, Žadžiūnų bibliotekoje 2018 m. sausio 26 d. 16 val. vyko edukacinis užsiėmimas „Pasigamink sau kaukę ir pasipuošk per Užgavėnes“. Užsiėmimas prasidėjo trumpu pasakojimu apie Užgavėnių paskirtį, laiką, prasmę, apie kurią supažindino Žadžiūnų bendruomenės pirmininkė Malvina Stravinskienė. Svarbiausias susitikimo tikslas buvo Užgavėnių kaukių gamyba, technikos įvairovė. Kadangi kaukių gamyba užima daug laiko, buvo nuspręsta kaukes pasigaminti iš kartono. Kaukių gamyboje vaikai naudojo flomasterius, guašą, spalvotą popierių, klijus. Savo gamybos kaukėmis vaikai labai džiaugėsi ir žadėjo pasipuošti per Užgavėnių šventę.
Ona Skirmantienė,
Žadžiūnų bibliotekos bibliotekininkė
Nėra komentarų