Paskelbta  Gru 12, 2016

PROJEKTAS „BIBLIOTEKOS PAŽANGAI 2“ IR JO PAMOKOS

2016 metų gruodžio 8 dieną Šiaulių rajono savivaldybės administracijos kultūros skyriaus vedėjas Tomas Vaitkus, Viešosios bibliotekos direktorė ir projekto „Verslo ir amatų akademija“ vadovė Ingrida Klupšaitė ir vyriausias bibliotekininkas, minėto projekto koordinatorius Almantas Šlivinskas vykome į Nacionalinėje bibliotekoje organizuotą projekto „Bibliotekos pažangai 2“ pabaigos konferenciją.
Sveikinimo kalbas joje pasakė ne tik šio projekto, startavusio 2013 m. gruodį, iniciatoriai –Deborah Jacobs (fundatorių Bilo ir Melindos Geitsų fondo „Pasaulio bibliotekų“ programos direktorė), prof. dr. Renaldas Gudauskas (Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) generalinis direktorius), Kultūros ministras Šarūnas Birutis, bet ir pirmojo „Bibliotekos pažangai“ projekto globėjas, buvęs kultūros ministras dr. Arūnas Gelūnas ir kiti. Konferencija skirta Lietuvos bibliotekoms ir jų partneriams, savivaldybių ir centrinės valdžios atstovams. Jos metu pristatyti projekto rezultatai, užsienio šalių bibliotekų patirtys, aptarti projekto siekiai ir ateities vizija. Per trejus projekto metus jame dalyvavusios 45 (iš 66) šalies viešosios bibliotekos sukūrė daug naujų paslaugų ir erdvių, pagerino darbuotojų kompetencijas ir įgijo naujų. Kartu keitėsi pačių bibliotekų savo paskirties suvokimas bei įvaizdis – jos sustiprino savo poziciją kaip bendruomenės organizacijos, gebančios kurti bei įgyvendinti įdomius ir vietos gyventojams naudingus projektus, prisidedančius prie žmonių gyvenimo kokybės gerinimo.
Minėto fondo finansuojama Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka įgyvendino projektą „Verslo ir amatų akademija“, kurio vertė (kartu su partnerių ir Šiaulių rajono savivaldybės indėliu) – 28 480 eurų. Šio projekto tikslas – sukuriant jaunimui inovatyvias erdves ir sąlygas, sustiprinant motyvacijos,  kūrybiškumo, verslumą skatinančius įrankius ir įgūdžius, sudaryti jiems reikalingas verslo pradžios sąlygas mūsų rajono bibliotekose. Jo inovatyvų pobūdį baigiamojoje konferencijoje pagyrė LNB Strateginės plėtros departamento direktorius ir projekto „Bibliotekos pažangai 2“ vadovas Eugenijus Stratilatovas. Mūsų biblioteka, norėdama sudominti jaunimą verslo kūrimo idėja, surengė jaunimo motyvacijos skatinimo, verslo pagrindų mokymus, eilę edukacinių užsiėmimų ciklų apie suvenyrų ar dirbinių gamybą iš vilnos, audinių, karoliukų, drabužių ir žaislų modeliavimą, siuvimą ir kt., vykdė edukacinius mokymus kaip verslo reklamai ir komunikacijai išnaudoti planšetinių kompiuterių galimybes. Projekto metu Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos šešiuose teritoriniuose padaliniuose  (Kuršėnuose, Kairiuose, Raudėnuose, Gruzdžiuose, Meškuičiuose ir Kužiuose) įrengti mini biurai pradedančiam verslininkui su IT įranga ir verslo literatūros duomenų baze, o paskutinėse trijose vietovėse greta jų dar įkurtos Info erdvės įvairiems mokymams, edukaciniams užsiėmimams organizuoti. Bibliotekų patalpose įsteigtuose mini biuruose bei Info erdvėse jau laukiame norinčio pradėti verslą jaunimo, bet neturinčio materialinių sąlygų jo įkūrimui ir pradinei plėtrai, rinkų paieškai ir komunikacijai.
Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ metu buvo skatinamas ir plečiamas viešųjų bibliotekų bendradarbiavimas su vietos valdžios institucijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, verslu, taip stiprinamas šalies bibliotekų tinklas ir jų įvaizdis. Pagrindinė pamoka, kurią išmokome yra ta, kad dabartiniu metu viešųjų bibliotekų vystymo kryptis tampa vietos bendruomenių poreikių patenkinimas, jų socialinės gerovės, technologijų teikiamų galimybių ir paslaugų užtikrinimas. Apie bibliotekos erdvių pritaikymą bendruomenėms, jų darbui, pažinimui ir laisvalaikio praleidimui konferencijoje daug kalbėjo ir dr. Hannelore Vogt, Kelno (Vokietija) viešosios bibliotekos direktorė, ir Marie Østergard, Orhuse (Danija) vykdomo projekto „Dokk1“ vadovė, ir LNB vadovai R. Gudauskas, E. Stratilatovas. „Per trejus metus bibliotekos ne tik kūrė naujas, už tradicinės bibliotekos sampratos ribų toli išeinančias paslaugas, jos pačios nuolat ugdė savo darbuotojų kompetencijas: mokėsi rengti projektus, ieškoti papildomo finansavimo jiems įgyvendinti, pritraukti naujų partnerių, efektyviai komunikuoti ir į bibliotekų veiklas įtraukti vietos bendruomenes, galiausiai – dalytis patirtimi ir mokytis vieniems iš kitų. Dabar per 1000 Lietuvos viešųjų bibliotekų formuoja naują suvokimą apie besiplečiančias bibliotekos funkcijas ir misiją visuomenėje“, – sakė E. Stratilatovas. Šiandien bibliotekos – jau ne tik žinių kaupimo centrai ir knygų saugyklos. Jose nuolat ir sistemingai vyksta įvairiopa veikla: kūrybinės dirbtuvės ir susitikimai, filmų, komiksų, muzikos įrašų kūrimo, programavimo, inžinierinių gebėjimų lavinimo, robotikos pamokos. Čia organizuojami įvairaus tipo mokymai ir tobulinimo kursai moksleiviams, suaugusiesiems bei senjorams. Konferencijoje buvo galima išbandyti unikalią, naujų technologijų pritaikymu pagrįstą virtualiosios realybės paslaugą „Laiko portalas“, pamatyti visus pasveikinusį robotą Zorą, interaktyvųjį stendą ir net padėklą, kuris sužibėdamas įvairiausiomis raidėmis vos ant jo atsistoji, vykdo lankytojų apskaitą. Visi dalyviai norėjome įsiamžinti prie eksponuojamos parodos „Bibliotekos, keičiančios mūsų gyvenimus“, kurią, vaizduojančią visų 45 projekte dalyvavusių bibliotekų pasiekimus, numatoma padaryti kilnojamą. Kai ji atvyks į Šiaulių rajoną, tikimės šia Lietuvos bibliotekų sėkme pasidalinti su visais.

Almantas Šlivinskas,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausiasis bibliotekininkas

padeka-siauliu-rajono-savivaldybes-viesajai-bibliotekai

 

 

 

Kategorijos PROJEKTAI
Pasidalinti įrašu
  • 2,249
KURŠĖNŲ VYTAUTO VITKAUSKO BIBLIOTEKOJE VYKO POPIETĖ „KNYGŲ KALĖDOS“
BIBLIOTEKŲ METAI – IŠSKIRTINIAI IR TURININGI

Nėra komentarų