2020 m. balandžio 2-ąją Kanadoje gyvenanti istorijos mokslų daktarė Gražina Sviderskytė, nuo gausios veiklos ir labai intensyvaus gyvenimo, kaip ir dauguma mūsų, apsiribojusi buvimu namuose, pakvietė į virtualų susitikimą. Istorijos mokslų daktarė norėjo būti naudinga ir pasidalinti savo sukauptomis žiniomis.
Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka mestą pirštinę mielai pakėlė ir „Facebook“ paskyroje po penkių dienų išgirdo mitus griaunančius faktus. Visiems buvo atsakyta: „Ar buvo dingę S. Dariaus ir S. Girėno palaikai?“.
Dr. Gražinos Sviderskytės žodis svarus ir patikimas. Žinoma moteris Vilniaus universitete apsigynė darbą „S. Dariaus ir S. Girėno byla: istorinis vyksmas, traktuotė, naratyvo kaita“ istorijos mokslų daktaro laipsniui gauti. Naujausia jos knyga „Lituanica. Nematoma pusė“ buvo įvertinta Lietuvos mokslo tarybos stipendija ir Lietuvos mokslų akademijos premija.
Aibė surastų naujų faktų ir parašyta disertacija VU Istorijos fakultete – kertiniai akmenys, leidžiantys ir suteikiantys galimybę aprodyti „Lituanicos“ istorijos nežinomas puses, kurios yra svarbios ir naudingos išsilavinusiam ir šiuolaikiškam žmogui. Juk tai – jau nebe bočių ar sovietų partorgų pasaka apie sakalus ir kulkas. O platus istorinis kontekstas ir mikroskopiškai tikslios detalės.
Jas rinkti, o paskui jungti į nenutrūkstamą visumą, domėtis didvyrių ir bebaimių lakūnų istorija dr. Gražiną Sviderskytę vertė smalsumas ir, kaip pati sako, neatsakyti klausimai. „Visi Lietuvoje žinojo Dariaus ir Girėno kilnių tikslų inspiruotą skrydį, tačiau niekuomet į jį nebuvo pažvelgta daug aprėpiančiu žvilgsniu“, – virtualaus susitikimo metu sakė istorikė. Ji kiek įmanydama stengėsi žiūrėti nuo paviršiaus vis gilyn, kol nuskaidrėjo istorijos rėžis nuo „dabar“ iki „tada“ ir lyg senvagėje sluoksniais atsivėrė laikotarpiai su savita problematika.
Virtualaus susitikimo metu paliesta tik viena maža tema, tačiau ją gvildenant, netrūko intrigų ir nežinomų faktų. Dr. Gražina Sviderskytė tiksliai įvardijo S. Dariaus ir S. Girėno palaikų dingimo aplinkybes ir laidojimo niuansus LKP ir KGB šešėlyje 1958–1964 metais. Be to, norintiems daugiau sužinoti, įdavė raktą ir paskatino paimti į rankas nuotraukomis ir dokumentų faksimilėmis iliustruotą knygą „Lituanica. Nematoma pusė“, kurioje aprėpiama istorija nuo 1933 metų iki šių laikų.
Dabar, žiūrint į vakarykščią dieną, žinomos žurnalistės ir istorikės socialiniame tinkle balandžio 2-ąją užduotas klausimas: „Ar galiu būti naudinga?“, turi vienareikšmį atsakymą. Taip. Žinios – visiems susirinkusiems ir besiklausiusiems – buvo naudingos ir įdomios, intriguojančios ir verčiančios suklusti. Kadangi dr. Gražina Sviderskytė jomis dalijosi mainais už gražų žodį, jai nusiuntėme jį, o taip pat ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Ingridos Klupšaitės padėką.
Jurga Sajenkienė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos
vyresnioji bibliotekininkė
Nėra komentarų