Paskelbta  Kov 02, 2020

KURŠĖNIŠKIUS NUDŽIUGINO VILNIAUS UNIVERSITETO BIBLIOTEKOS PARODA

Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka ir Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija 2020 m. nežiemiškai malonią vasario 28 dieną istorijos ir literatūros žinovus pakvietė į parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kuršėnai“.
Tai jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvai ir jos kultūros istorijai, pristatymas. Šiais metais 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka, įgyvendindama projekto idėją, planuoja aplankyti 15 Lietuvos miestų. Tame tarpe yra ir Kuršėnai.
Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka. Jos ištakomis laikomi 1570-ieji, kai buvo įsteigta Vilniaus jėzuitų kolegijos biblioteka. Senoji VU biblioteka iki šių dienų išlikusi autentiškose erdvėse ir kartu su visais universiteto pastatais ir kiemeliais sudaro vieningą Vilniaus senamiesčio architektūrinį ansamblį, reprezentuojantį Lietuvos mokslo ir kultūros pažangos istoriją. Bibliotekoje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija ir turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.
Į Kuršėnus atvyko gausi Vilniaus universiteto bibliotekos komanda: Nijolė Klingaitė-Dacevičienė, Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė, Paulius Bagočiūnas, Rankraščių skyriaus bibliotekininkas, Virginija Galvanauskaitė, Retų spaudinių skyriaus vedėja, Snieguolė Misiūnienė, Komunikacijos ir informacijos skyriaus parodų kuratorė ir kt.
Į Lauryno Ivinskio gimnazijos salę sugužėjusius gimnazistus, istorikus, mokytojus, bendruomenės narius bei svečius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, jos padėjėja Ada Grakauskienė.
Nijolė Klingaitė-Dacevičienė išsamiai papasakojo apie bibliotekos veiklą, eksponatus, atsakė į klausimus. Ypatingo susidomėjimo sulaukė Vilniaus universiteto Rankraščių skyriaus bibliotekininko Pauliaus Bagočiūno pasakojimas apie mūsų krašto rankraštinį palikimą. Tam buvo ir priežastis. Juk tai mūsų žymiųjų kraštiečių – pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjo Lauryno Ivinskio spaudiniai, Kuršėnuose gimusio tarpukario nepriklausomos Lietuvos kariuomenės vado Stasio Raštikio rankraščiai, užrašų knygelės, paskutiniojo Kuršėnų dvaro savininko Jurgio Gruževskio laiškas, taip pat žymių Lietuvos kultūros asmenybių Juozo Miliausko-Miglovaros, Juozo Tumo-Vaižganto, Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos, įvairiais gyvenimo etapais gyvenusių Kuršėnų apylinkėse, rankraščiai. Parodos lankytojai, ypač istorikai, smalsavo, uždavinėjo daug klausimų apie spaudinius iš pirmųjų VU bibliotekos mecenatų (Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus ir kt.) kolekcijų. Įspūdingu puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta itin mažo formato knyga, užfiksuota Lietuvos rekordų knygoje ir oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje, sulaukė labai daug dėmesio. Tiesiog sunku suvokti, kaip žmogus galėjo sukurti tokį mini šedevrą.
Parodoje eksponuojami Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Žemaitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Vinco Mykolaičio-Putino ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščiai. Vienas jų – XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas, įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.   Programos „Pasaulio atmintis“ tikslas – paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas.
Renginio dalyviams buvo malonu pavartyti pirmosios lietuviškos knygos Martyno Mažvydo „Katekizmo“ faksimilę.
Svečiai Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėjai Jonetai Filinskei įteikė unikalią dovaną – įrėmintą seniausią Lietuvos žemėlapį.
Kuršėniškiai nuoširdžiai dėkoja už įspūdingą, aukšto lygio  parodą, kurią iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

Vida Ragauskienė,
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė

Nuotraukos Vidos  Ragauskienės

 

 

 

Kategorijos Naujienos Svarbu
Pasidalinti įrašu
  • 747
TRYLIKTASIS NACIONALINIS DIKTANTAS – ŠIAULIŲ RAJONO BIBLIOTEKOSE
KOVO 10 D. KVIEČIAME Į RENGINIUS, SKIRTUS LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO 30-MEČIUI, KUŽIUOSE

Nėra komentarų