Tokio pavadinimo projektas orientuotas į Gruzdžių jaunimo užimtumą, verslumo, bendruomeniškumo ir kūrybiškumo įgūdžių ugdymą neformalioje bibliotekos erdvėje, pritaikant inovatyvias edukacines priemones, pasikviečiant įdomius lektorius, jau žinančius savo verslo sėkmės formulę. Tam tikslui 2018 m. birželio 18 d. Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekoje startavo 5 dienų kūrybinė ir amatinio verslo skatinimo jaunimo dienos stovykla „O kokia tavo verslo idėja?“ su numatomais tęstiniais praktiniais mokymais bibliotekoje. Projektą finansavo Šiaulių rajono savivaldybės administracija. Stovykloje dalyvauja 15 vaikų, dalis jų iš Gruzdžių vaikų socializacijos centro. Dalyviai įtraukti į aktyvią veiklą ir taip yra užtikrinama ne tik socialinės atskirties problema, skatinamas tolerantiškumas, pakantumas kitokiai nuomonei, bet ir turiningas laiko praleidimas, kur kiekvienas gali atsiskleisti ir parodyti savo gabumus kitiems, stiprinti pasitikėjimą savimi.
Prasmingas vasaros laiko praleidimas, naujos žinios, neįprasti gebėjimai ir savęs paieškos – kiekvienos stovyklos dienos misija, kurią stengiasi entuziastingai įgyvendinti edukatoriai ir lektoriai. Pirmoji diena buvo skirta susipažinimo žaidimams, stovyklos dalyvių metalinių ženkliukų gamybai. Jaunimas turėjo galimybę išbandyti ir kitas bibliotekos siūlomas edukacines priemones: smėlio staliukus, šviečiančius molbertus, 3D pieštukus, o kūrybinių dirbtuvių metu su planšetiniais kompiuteriais kurti filmukus.
Antroji diena buvo kupina ir vėl naujų įspūdžių. Žaidėme įvairiausius žaidimus, skirtus pažinti, kuo kiekvienas esame panašūs ar skirtingi – gerų emocijų ir juoko tikrai netrūko. Kiekvienas stovyklos dalyvis turėjo galimybę išreikšti savo mintis, artimiau pažinti stovyklos draugus. Vėliau buvome nusprendę dekoruoti atsineštus marškinėlius su tekstiliniais dažais. Piešėme, rašėme, diskutavome ir galiausiai lyginome savo naujai atgimusius rūbus. Šią dieną dar taip pat buvo svarbu dalyvauti suplanuotoje edukacijoje Vytauto ir Reginos Mataičių juodosios keramikos dirbtuvėse. Keramikos meistrė R. Mataitienė papasakojo apie šio amato pasirinkimą: „Svarbiausia mėgti ir mylėti savo darbą, tuomet tai teikia džiaugsmą gyvenime“, pasakojo edukatorė. Edukacijos tikslas – pajausti molį bei lipdymo ar žiedimo technikos malonumą ir pasigaminti bent jau po vieną dirbinį. Be galo malonu išeinant matyti vaikų akis, degančias noru lipdyti ir kurti.
Trečioji diena buvo nemažiau įdomi, nes stovyklos dalyviai vyko į edukacinę kelionę pas Kelmės rajone Vaiguvos miestelyje gyvenantį tautodailininką Aivarą Norbutą. Jaunieji stovyklautojai buvo pristatyti, kaip galbūt būsimieji verslininkai, todėl šeimininkas papasakojo savo verslo sėkmės istoriją, dalijo įvairius naudingus ir būtinus patarimus, norint ,,ne dirbti, o mėgautis savo darbu“.
Ketvirtoji diena – skirta susipažinti su dar vienu amatu – siuvimu. Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekoje svečiavosi drabužių kūrėja, konstruktorė ir siuvėja „ReCut“ mados ženklo kūrėja Kristina Gedmontaitė, kuri papasakojo savo nueitą kelią iki tol, kol atrado darbą, kuriuo gali mėgautis kiekvieną dieną, pasidalijo patarimais, o taip pat pravedė ir edukaciją, kurios metu stovyklos dalyviai pasiuvo įvairiaspalvius drugelius, juos dekoravo.
Kad ir kaip būtų gaila, tačiau viskas turi pradžią ir pabaigą. Paskutiniąją dieną projekto aptarimui, diskusijai, filmuko apie stovykloje patirtas akimirkas peržiūrai, o dar taip pat spėjome kartu su ypatingai kūrybinga edukatore Daiva Stankiene pasigaminti po pieštukinę iš modelino.
Kalbėdami apie savaitės metu patirtus įspūdžius, apie naujai atrastus pomėgius ir veiklas jaunimas džiaugėsi galimybe dalyvauti stovykloje. O galbūt atrasti potyriai įkvėps naujoms veikloms ar suteiks idėjų savo verslo kūrybai?
P.S. Labai tikimės, kad ir kitais metais pavyks suorganizuot stovyklą, kad tai taptų tradicija, galbūt jau kitame Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūriniame teritoriniame padalinyje ir žinoma su kitomis, tačiau nemažiau įdomiomis ir įtraukiančiomis veiklomis.
Roberta Rasikienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė, projekto vadovė
Nuotraukos: Robertos Rasikienės, Lionginos Šufinskienės, Jurgitos Jasiškytės
1 Comment