Paskelbta  Geg 25, 2017

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „SENI DAIKTAI IR JŲ ISTORIJOS…“ ŠAKYNOS BIBLIOTEKOJE

O kaip laikas nuskubėjo…
Senelės staklės sustojo, išėjo senelė…
Audimų raštuos Jos atmintis gyva –
Tik nemokėta tai išmokti – kai buvo ji šalia…
/Birutė Silevičienė/

Kiekvienas daiktas turi savo gyvenimą, savo atsiradimo istoriją. Sakoma, kad seni daiktai gali labai daug papasakoti apie savo šeimininką…
2017 m. gegužės 18–19 d. Šakynos bibliotekoje vyko edukacinės valandėlės „Seni daiktai ir jų istorijos“, skirtos 1–4 klasių mokiniams taip pat septintokams. Veikiančios senų daiktų parodos eksponatai ir buvo edukacijos priemonės.
Mintis surengti šį užsiėmimą kilo bibliotekininkei išgirdus, kaip vienas pradinukas skaitydamas paklausė: – Kas gi yra tos pakulos? Niekas nežinojo…
Toks, atrodo taip gerai pažįstamas daiktas vyresniajai kartai, šiuolaikiniams vaikams tampa egzotika. Tad, biblioteka dviems dienoms tapo nedideliu muziejumi. Čia buvo galima rasti ir klumpę (apavas mediniais padais ir odos viršumi) ir žibalinę lempą, ližę (medinė mentė ilgu kotu duonai pašauti į krosnį kepimui), geldą (medinis indas su auselėmis galuose), pasagą, bezmėną (svertuvas, buožė) ir kitus.
Pirmokai, pamatę seną lietlempę, nusprendė, jog tai gali būti senovinis gesintuvas… Pamatę uknolius (pasagvinės – varžtai ) pasakojo, kad arkliui turėtų labai skaudėti, kai juos „kala“ į koją. Pirmą kartą išgirdo žodį – grifai (į pasagas įsukami metaliniai varžtai). Pamėgino pasverti su bezmėnu, kuris pagamintas 1892 m. Išmėgino grąžtą. Vaikai galėjo visus eksponatus liesti, kilnoti. Labiausiai visiems patiko kočioti drabužius. Šį lyginimo būdą išbandė ir Šakynos mokyklos pradinių klasių mokytoja Diana Navickienė. Prisipažinusi, kad šitokį lyginimo būdą išbando pirmą kartą. Jaunieji smalsučiai galėjo paliesti ir pakulas, sužinojo, kaip jos pagaminamos. Pačiupinėti lininį rankšluostį…
Įdomiausi eksponatai parodoje buvo: musgaudis, bezmėnas ir grifelinė lentelė (senovinė mokymo priemonė). Didžioji dalis eksponatų buvo bibliotekininkės Zinos Keturakytės, kiti: Jurgitos Januškevičienės, Simonos Petrauskienės.
Šis užsiėmimas atskleidė, kad vyresnieji mokiniai dar žino, kam buvo naudojami šie daiktai, tik nebeprisimena ar nežino, kaip jie vadinasi. Pradinukams – tai jau paslaptis, todėl sukėlė ypatingą susidomėjimą.

Zina Keturakytė,
Šakynos bibliotekos bibliotekininkė

 

 

 

Kategorijos Naujienos
Pasidalinti įrašu
  • 1,877
GINKŪNŲ BIBLIOTEKOJE MOKINIAI PRISTATĖ PERSKAITYTŲ KNYGŲ DĖŽUTES
„STEBUKLINGO LAGAMINO“ GASTROLĖS GEGUŽĖS MĖNESĮ

Nėra komentarų