Paskelbta  Gru 18, 2019

PASKAITA „DU KALENDORIAUS GYVENIMAI“ KUŽIŲ BIBLIOTEKOJE

2019 m. gruodžio 12 dieną Kužių bibliotekoje vyko paskaita „Du kalendoriaus gyvenimai“. Lektorė, kraštotyrininkė Audronė Kiršinaitė išsamiai papasakojo apie kalendoriaus atsiradimo istoriją.
Žodis „kalendorius“ – kilęs iš lotyniškų „calendarium“ ir „calendae“. Pirmasis iš jų reiškia skolų knygą, nes senovės Romoje procentus už skolas mokėti kiekvieno mėnesio pirmąją dieną, kuri vadinosi „calendae“ (kalendos). Pavyzdžiui, sausio 1-ąją romėnai vadino „calendae januariae“. Kalendorius – didelių laiko tarpų skaičiavimo sistema, pagrįsta astronominiais ciklais – Žemės sukimosi, mėnulio sukimosi aplink mūsų planetą, Žemės – aplink Saulę. Kalendoriai atsirado jau seniausiose mūsų planetos civilizacijose, kai žmonėms kilo poreikis planuoti ūkinę veiklą ir apsispręsti, kada švęsti religines šventes. Senovėje paplito du dienų skaičiavimo būdai – pagal Mėnulį ir pagal Saulę. Mėnulio kalendoriaus išradėjais laikomi šumerai prieš šešis tūkstančius metų gyvenę Mesopotamijoje. Jų metus sudarė 12 Mėnulio mėnesių, kurių trukmė buvo po 29,5 paros, iš viso 354 dienos. Tokie metai buvo trumpesni už Saulės metus (dabar – 365,2421988 paros), todėl metų pradžia visą laiką buvo perkeliama į pavasarinio upių išsiliejimo pradžią. Žinoma, šumerams tai nepatiko, teko įvesti papildomą mėnesį. Žydų metai buvo padalinti taip pat į 12 mėnesių, bet suderinti su mėnuliu. Kad neatsiliktų nuo mėnulio, įsprausdavo dienas mėnesio viduryje, dažniausiai 13-tą dieną. Taigi, vieni jų mėnesiai turėjo 29 dienas, kiti — 30. Žinoma, ir tai dar nebuvo tikslu, reikėjo ir kitokių pataisų, kad metai derintųsi su gamtos reiškiniais. Kad ir kokiu aspektu į savo kalendorines šventes bei jų papročius žiūrėtume, juose slypi per šimtmečius kaupęsis tautos dvasinis turtas, užsikonservavusi įvairiaamžė mąstysena, būties samprata, buities realijos, siekimai bei etinės ir estetinės pažiūros, ir viso to pažinimas neabejotinai praturtina XXI amžiaus žmogų.
Audronė Kiršinaitė atsivežė ir šių dienų kalendorių, kuriuos kolekcionuoja savo malonumui. Paskaitos dalyviai galėjo iš arčiau susipažinti su latviškais, lietuviškais ir kitų šalių kalendoriais. Kužių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Nijolė Viktoravičienė padėkojo viešniai už įdomią pažintinę paskaitą, linkėdama, kad kitų metų kalendorius, dovanotų daug malonių akimirkų.

Rita Bielskienė,
Kužių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Ritos Bielskienės

 

 

Kategorijos Naujienos
Pasidalinti įrašu
  • 551
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS VOVERIŠKIŲ BIBLIOTEKOJE
POPIETĖ „KALĖDŲ BELAUKIANT“ ŽADŽIŪNUOSE

Nėra komentarų