„Jūs galite tapti archangelu, kvailiu arba nusikaltėliu ir niekas to nepastebės. Tačiau jeigu jūsų aprangoje truks sagos – kiekvienas į tai atkreips dėmesį.“
Erichas Marija Remarkas
Rugpjūčio 22 d. Kairių bibliotekoje vyko edukacinis užsiėmimas „Sagų istorija“. Užsiėmimą vedė Aldona Šiaulienė.
Renginio metu lektorė supažindino su sagų atsiradimo istorija. Žodis saga kilo iš prancūzų kalbos žodžio „bouton“, t. y. pumpuras, spurgas. Pirmosios sagos buvo naudojamos Indijoje prieš 3 tūkstančius metų iki Kristaus. Pradžioje, kol nebuvo išrasta kilpa sagai, jos buvo naudojamos puošybos tikslais. Spėjama, kad Europoje kilpos sparčiai išplito kryžiuočių dėka. Nuo XIII a. dauguma Europos gyventojų pradėjo sagstytis. Napoleono kareiviai Egipte atrado dar vieną sagų paskirtį – jomis kaip monetomis atsiskaitydavo turguje. Seniausia kada nors rasta saga buvo dabartinėje Pakistano teritorijoje. Ji pagaminta iš išlenkto apvalkalo ir yra 5000 metų senumo! Iš Rytų patekusios sagos Europoje masiškai imtos naudoti tik XVIII a. ir tapo to laiko prabangos ženklu. Vienam drabužiui jų galėjo būti panaudota net apie 100 vienetų. Sagos buvo gaminamos iš aukso, sidabro ir dramblio kaulo. Amerikoje pirmosios sagos buvo pagamintos 1706 metais. Vėliau, be brangiųjų metalų, sagas darydavo ir iš medžio, molio, stiklo, gintaro, odos, keramikos, švino, vario ir pasižymėjo jos įvairiausiomis formomis: apvalios, pailgos, cilindro ar rutulio formos, kvadratinės… Iki XIX amžiaus sagomis puošdavosi vyrai, o moterys drabužius varstydavosi raiščiais per kilpeles.
Paskutiniais šimtmečiais sagas sumanyta panaudoti dar vienam tikslui: pagal jas buvo galima atskirti, kokiai grupei, tarnybai ar ginkluotosioms pajėgoms, profesijai priklauso žmogus. Sagos šiuo atveju buvo siuvamos ant munduro arba jo atitikmenų: livrėjos, švarko ir t. t. Tik XIX a. viduryje sagų pasaulį užvaldė moterys. Iki 1918 metų pagamintos sagos laikomos senovinėmis, o vėlesnės – moderniomis. Labiausiai kolekcininkų medžiojama saga yra pagaminta 1789 metais. Tai Džordžo Vašingtono inauguracinė saga. Ji labai brangi.
Renginio metu Aldona Šiaulienė pristatė savo surinktų sagų kolekciją. Iš jos pasakojimo sužinojome, kad sagų kolekcionavimas turi savo pavadinimą – filobutonistika, kad 1938 m. įkurta Nacionalinė sagų draugija, kad sagoms yra įkurti net atskiri muziejai – garsiausias sagų muziejus, priklausantis Dalton Stivenui, yra prie Bishopville miesto, pietų Karolinoje, JAV.
Renginio pabaigoje buvome supažindinti su įvairiais sagų siuvimo būdais ir juos galėjome praktiškai išbandyti.
Ramutė Preimontienė,
Kairių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nėra komentarų