Ei, lėlyte, gražuolyte
Iš kur tu? – Iš Lietuvos!
Štai, uždėjau tau, lėlyte,
Vainikėlį ant galvos.
Drabužėliais margo rašto
Ir akutėm kaip dangus,
Būk, dukrytė mano krašto,
Būk žiedelis man brangus.
Aš tave tarytum gėlę
Prie širdies glaudžiu savos.
Ei, tu, lėlė gražuolėle!
Iš kur tu? – Iš Lietuvos! (Leonardas Žitkevičius)
Lėlė – žaislas. Lėlėmis žaidžia kūdikiai, vaikai, taip pat suaugę žmonės. Lėlės vaizduoja žmones, gyvūnus ir įsivaizduojamas būtybes.
Archeologų manymu, pirmasis seniausias žinomas žaislas yra lėlė, surasta Egipto kapuose. Šis radinys datuojamas 2000 m. pr. m. e. Didžioji dalis – medinės, keraminės ir jos buvo palaidotos su turtingesnių šeimų vaikais Graikijoje ir Romoje.
Lėlės nuo seniausių laikų gaminamos iš įvairiausių medžiagų – akmens, molio, medienos, kaulo, audeklo ir popieriaus, porceliano, kaučiuko, plastiko ir kt. Senovėje lėlės vaizduodavo dievybėms ir atlikti religinėse ceremonijose bei ritualuose.
Lėlės visose pasaulio kultūrose būdavo kuriamos kaip meno kūriniai. Menininkas Hans Bellmer nuo 1930 iki 1940 m. pagamino siurrealistines lėles, kurios turėjo sukeičiamas galūnes. Menininkė Greer Lankton 1980 m. išgarsėjo lango dekoru, naudojant žmogaus dydžio lėles. Ji taip pat kūrė „apsvaigusias“ nuo narkotikų, „sergančias“ anoreksija ir „mutavusias“ lėlės.
Naujausios tendencijos – internete atsiradusios virtualiosios lėles. Jos internete gali būti kuriamos, projektuojamos, puošniai aprengiamos, jomis galima žaisti.
Lėlių rūšių yra labai daug ir labai įvairių: kūrinių herojai, popierinės, afrikietiškos, tradiciškos japoniškos, eskimų, ritualinės, stilingos lėlės, marionetės ir t.t.
Bet mums artimiausios, mieliausios mūsų krašto žmonių pagamintos lėlės, spinduliuojančios šilumą, ramybę, jaukumą, atspindinčios mūsų aprangos tradicijas, veido bruožus, tautiškumą.
Nuo 2019 m. balandžio 2 d. Bridų bibliotekoje eksponuojama Šiaulių rajono Gruzdžių miestelio gyventojų rankų darbo lėlių paroda ,,100 tautinių lėlių – Lietuvos gimtadieniui“. Kviečiame ir norime, kad apsilankius bibliotekoje šios lėlės bent akimirkai sustabdytų prisiminimams suaugusius, bent trumpam pralinksmintų nuliūdusį, kad su jomis draugautų kuo daugiau vaikų. Kad lėlės gyventų… Kad kartu gyventume mes…
Paroda Bridų bibliotekoje veiks iki gegužės mėn. 5 dienos. Maloniai kviečiame apsilankyti!
Rasa Šiškuvienė,
Bridų bibliotekos bibliotekininkė
Nėra komentarų