Paskelbta  Sau 23, 2019

KOLEKCIJOS ŠIAULIŲ RAJONE: „Spalvingi dekupažo dirbiniai“

2019 metais ir toliau tęsiame virtualių parodų ciklą: „Kolekcijos Šiaulių rajone“. Tikimės, kad ir šiais metais nepristigs originalių idėjų ir minčių, joms rengti. Bibliotekos lankytojai, talentingi žmonės, turintys įvairiausių pomėgių, o mums įdomu apie jų veiklas rašyti. Šį kartą norime pristatyti išradingą dekupažo parodą, kuri buvo eksponuojama Šiupylių bibliotekoje. Šią parodą kūrė edukatorė, kolekcionierė Rita Gaidamavičiūtė ir Šiupylių bibliotekos moterų klubas „Jam nežinant..“. Spalvų, formų ir raštų gausu, todėl tikrai bus į ką paganyti akis. Kviečiame žiūrėti, vertinti, o galbūt ir pasidalinti patarimais apie šią meno formą. Šiek tiek apie dekupažą…

Dekupažo ištakos siekia ankstyvuosius viduramžius. Kaip meno rūšis, jis pirmąkart minimas XV a. pabaigos Vokietijoje.

Populiarumo viršūnę ši technika pasiekė XVII a. Venecijoje. Čia tapo madingi japonišku arba kinišku stiliumi inkrustuoti baldai, o dekupažas leido kurti pigesnes jų imitacijas. Technika šmaikščiai pavadinta „arte povera“, arba „vargšų menu“.

XVIII a. dekupažas buvo didikų pramoga: jį labai mėgo Prancūzijos karalienė Marija Antuanetė. Ji ir jos freilinos dekupažui naudojo ano meto dailininkų darbus.

XIX a. Anglijoje buvo gaminamas specialus popierius su atspausdintomis piešinių kolekcijomis ir dekupažas tapo mėgstamas kiekvienuose namuose.

XX a. pirmojoje pusėje, tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų, dekupažas, kaip pomėgis, išpopuliarėjo JAV.

Prisimenate XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžios vaikų pramogą – vandeninius lipdukus? Nors iki tradicinio dekupažo efekto jiems buvo labai toli, technologija – panaši.

Mūsų dienomis tradicinį popieriaus dekupažą papildė servetėlių, audinių dekupažas, kompiuteriu kuriamas trimatis dekupažas.

Ši meno technika suteikia iškirptam dvimačiui objektui erdvinio gilumo ir priverčia tekstūras ar paveikslėlius atrodyti, lyg jie išties būtų nutapyti ant paviršiaus.

Dekupažui priemones, galite pirkti parduotuvėje, bet šio amato, meno grožis slypi tame, kad turbūt nemažai priemonių turite savo namuose, stalo stalčiuje ar rūsyje. Tad galite nieko nelaukti ir kibti prie darbo. Su dekupažu galite dekoruoti tikrai viską, bet patys populiariausi objektai yra šie:

Dėžės, vazos, vazonai, puodynės.

Lėkštės, padėklai, dubenys.

Šviestuvai, lempos.

Baldai.

Rėmai, veidrodžiai.

Puodeliai, stiklainiai.

Galite dekupažuoti daiktus, kuriuos jau turite, tačiau galite ir įsigyti naujų, būtent šiam tikslui.

Jeigu jūs esate naujokas dekupažo srityje, pasirinkite paveiksliukus, kurie turi ryškius kontūrus, nes tai jums padės gražiau juos iškirpti, negu tuos, kurių kontūrai neryškūs ar išblukę. Jeigu jaudinatės, kad sugadinsite originalą, atsišvieskite kopiją.

Roberta Rasikienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Informacijos ir kraštotyros skyriaus kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė

Salvinija Šeškauskienė,
Šiupylių bibliotekos bibliotekininkė

 

Kategorijos Virtualios Parodos
Pasidalinti įrašu
  • 1,341
VAIKŲ ŽEMĖLAPIŲ KONKURSAS
KNYGOS „KURŠĖNŲ VYNIOTINIO ISTORIJA“ SUTIKTUVĖS KURŠĖNUOSE

Nėra komentarų