Pilkalnis – buvęs kaimas Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje, Kuršėnų kaimiškojoje seniūnijoje, 25 km į šiaurės vakarus nuo Šiaulių.
Į pietryčius nuo Pilkalnio link Kubelių buvo Pilkalnio piliakalnis, kuris 1927—1928 m. buvo sunaikintas. 1950—1991 m. kaimas priklausė Ringuvos tarybiniam ūkiui.
Pilkalnio piliakalnis buvo įrengtas apie 50 m skersmens atskiroje apvalioje kalvoje, iš šiaurės juosiamoje pelkių, iš šiaurės vakarų – kiek toliau tekėjusio Tavorupio upelio. 1972 m. piliakalnio žvalgomuosius archeologinius tyrimus atliko Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos archeologai.
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos komanda, vykdanti Šiaulių rajono jaunimo reikalų remiamą projektą „Nežiopsok! Kas dar liko – užfiksuok!“ (2-asis etaps) leidosi į Pilkalnio piliakalnio likusių pėdsakų paiešką. Istorikas Jonas Kiriliauskas padėjo nuvykti į Pilkalnio kaimą, kuriame pabendravome su čia ūkininkaujančiais gyventojais. Neaptikę ieškomo objekto, radome senas neveikiančias Kalviškių kaimo (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija) kapinaites. Išvykos dalyviai, Kuršėnų Perkūno draugovės skautai, klausėsi Jono Kiriliausko pasakojimų apie čia palaidotus žmones, valė antkapius, studijavo užrašus, surinko šiukšles. Toliau kelias vedė žaliuojančiais vasaros laukais, į buvusio Kalviškių dvaro valdas. Pasigėrėję Ringuvos upeliu, jo tėkme, apžiūrėję buvusią dvaro teritoriją, nusifotografavę, jaunieji keliauninkai išklausė istoriko J. Kiriliausko pasakojimo apie dvarininkus Laucevičius, valdžiusius dvarą, jų gyvenimo istorijas.
Į projekto vykdytojų prašymą padėti paieškose atsiliepė miškininkas Zigmantas Savickas.
Tolimesniuose projekto įgyvendinimo planuose – surasti buvusio piliakalnio liekanas, užrašyti gyventojų prisiminimus apie jį.
Vida Ragauskienė,
projekto vadovė, Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė
Nėra komentarų