Mažais žingsneliais pavasaris atkeliauja ne tik į mūsų širdis, atgimstanti gamta ir kiekvieną rytą žadinantys ryškūs saulės spinduliai nuteikia pozityviai. Besiskleidžiantys narcizų ar tulpių žiedai, sprogstantys medžių pumpurai padeda akims pamatyti vis daugiau spalvų, kurių taip trūksta po niūrios, šaltos ir vangios žiemos. Mūsų naujai sukurta virtuali paroda „Himnas varlėms…“ taip pat padės įkvėpti gaivių spalvų. Mėgaukitės!
Pristatome Jums dar vieną virtualią parodą iš Šiaulių rajono gyventojų lobyno. Gruzdžių vaikų socializacijos centro auklėtojos, kolekcininkės Ritos Gaidamavičiūtės varliukų parodą. O štai, ką pati kolekcijos savininkė mums pasakojo:
„Vieniems patinka rinkti pašto ženklus, kitiems – rašiklius, o gruzdietės Ritos Gaidamavičiūtės namus puošia išskirtinė per 300 varlių siekianti kolekcija. Lentynoje išsirikiavusios įvairaus dydžio, spalvų varlės, atkeliavusios iš įvairiausių pasaulio šalių… Kokių tik nėra: didelės, mažos, pliušinės, rankų darbo, stiklinės, metalinės, keramikinės… Nuo jų dvelkia tikra pavasariška žaluma ir gera nuotaika, šios varlytės – tarsi pirmieji taip išsiilgto pavasario ir šilumos pranašai…
Bet nuo ko viskas prasidėjo? Pirmoji varlytė, vardu Ferenciukas, Ritos namuose atsirado prieš 10 metų kaip artimo žmogaus dovana… Ir tuomet nejučiomis varlyčių kompanija tik didėjo ir didėjo… Kas parveža lauktuvių iš kelionių, kas padovanoja, kas pačios kolekcininkės akį patraukia… Ir taip varlyčių pulkas didėja, auga, plečiasi…
Be to, su varlytėmis yra susieta asmeninė kolekcininkės tradicija: kartą skaitytas romanas pateikė puikią mintį – po varlyte palaikytą kupiūrą išleisti nesavanaudiškiems tikslams. Taigi, kas mėnesį po mažuoju Flerenciuku Rita padeda nedidelę pinginę kupiūrą, kuri po 10 dienų yra paskiriama kitų žmonių dienos praskaidrinimui – draugės pavaišinimui kava, staigmena kaimynei, kolegei…
Varlytė – sėkmės, finansinio gerbūvio simbolis, kurį tikslinga laikyti piniginėje ir namuose, atsuktą nuo lango durų pusėn…
„Tad visiems aplankiusiems parodą, linkiu mažų mielų smulkmenų, nudžiuginančių dieną…“
Dar šiek tiek apie varlių simboliką…
Toli gražu ne visiems mielas gyvūnėlis jau daugelį metų įvairiose šalyse laikomas klestėjimo, turto, draugystės bei vaisingumo simboliu. Indėnai tikėjo, kad varlė atnešė žmonėms ugnį (manė, kad savo burnoje ji nešiojasi gabalėlį medienos). Pirmosios Australijos teritorijoje įsikūrusios gentys tikėjo, kad varlės prišaukia griaustinį ir lietų taip padėdamos augti derliui. Senovės Egipte vaisingumo ir naujos gyvybės deive buvo laikoma varlė Heqeta. Manoma, kad amuletas su varle padeda surasti gerų draugų ir tikrąją laimę.
Sužinoję tiek teigiamų savybių apie varles, galbūt ir Jūs sugalvosite jas kolekcionuoti?
Roberta Rasikienė, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Informacijos ir kraštotyros skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė
1 Comment